Prawa i obowiązki świadka koronnego?

Świadek koronny to osoba, która wyraziła zgodę na przekazywanie informacji istotnych w całym postępowaniu pod warunkiem, że kara zostanie maksymalnie zminimalizowana. Świadek koronny to kluczowa postać w procesach sądowych, posiada wiadomości o pozostałych oskarżonych oraz ich działalności kryminalnej.

Zazwyczaj świadek koronny jest w stanie podać informacje dotyczące osób biorących udział w przestępstwie, tzn. zna ich tożsamość, miejsce przebywania oraz relację z całego zdarzenia.

W najtrudniejszych sprawach oraz najbardziej zagrożonych stosuje się zatajenie danych osobowych świadka koronnego. Czyni się to szczególnie dlatego, że istnieje obawa o życie lub zdrowie zeznającego lub próby zastraszania.

Nie należy zapominać, że świadek koronny również dokonał czynów zabronionych i grozi mu kara pozbawienia wolności. Jednak sąd stosuje zasadę korzyści i na rzecz jednego rozbija większą grupę przestępczą i skazuje wszystkich jej członków. Świadkami są głównie osoby, które dokonały zabójstwa lub namawiała do tego innych, a także stanowi źródło gangu.

Każdy świadek koronny narażony jest na działanie osób trzecich. W związku z tym sam świadek oraz najbliżsi mogą uzyskać ochronę na czas trwania procesu, ale również po jego zakończeniu.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Czym jest absorpcja?
Next Jakie prawa ma strażnik miejski?

You might also like

Prawo karne 0 Comments

Jak karać stalking?

Wraz z rozwojem technologicznym na świecie wzrasta zagrożenie i rodzą się niechciane i nieprzewidziane komplikacje z tym związane. Przykładem może być chociażby stalking, który dawno temu zadebiutował za granicą, a

Prawo karne 0 Comments

W jakich okolicznościach można odmówić składania zeznań?

Według kodeksu postępowania karnego wąska grupa osób może skorzystać przysługującego im prawa do nie składania zeznań w postępowaniu karnym. Obowiązku składania zeznań nie mają osoby z najbliższego kręgu oskarżonego, czyli

Prawo karne 0 Comments

Legalny podsłuch

W ostatnim czasie zmianie uległy przepisy mówiące o podsłuchach zakładanych przez policję. Do niedawna wniosek o założenie podsłuchu nie musiał być wyczerpująco uzasadniony. Jak jest teraz? Podsłuch to typowe działanie

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply