Prawa i obowiązki świadka koronnego?

Świadek koronny to osoba, która wyraziła zgodę na przekazywanie informacji istotnych w całym postępowaniu pod warunkiem, że kara zostanie maksymalnie zminimalizowana. Świadek koronny to kluczowa postać w procesach sądowych, posiada wiadomości o pozostałych oskarżonych oraz ich działalności kryminalnej.

Zazwyczaj świadek koronny jest w stanie podać informacje dotyczące osób biorących udział w przestępstwie, tzn. zna ich tożsamość, miejsce przebywania oraz relację z całego zdarzenia.

W najtrudniejszych sprawach oraz najbardziej zagrożonych stosuje się zatajenie danych osobowych świadka koronnego. Czyni się to szczególnie dlatego, że istnieje obawa o życie lub zdrowie zeznającego lub próby zastraszania.

Nie należy zapominać, że świadek koronny również dokonał czynów zabronionych i grozi mu kara pozbawienia wolności. Jednak sąd stosuje zasadę korzyści i na rzecz jednego rozbija większą grupę przestępczą i skazuje wszystkich jej członków. Świadkami są głównie osoby, które dokonały zabójstwa lub namawiała do tego innych, a także stanowi źródło gangu.

Każdy świadek koronny narażony jest na działanie osób trzecich. W związku z tym sam świadek oraz najbliżsi mogą uzyskać ochronę na czas trwania procesu, ale również po jego zakończeniu.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Czym jest absorpcja?
Next Jakie prawa ma strażnik miejski?

You might also like

Prawo karne 1Comments

Czym charakteryzuje się areszt tymczasowy?

Do aresztowania tymczasowego dochodzi na podstawie sądowego postanowienia. Stosowane jest w stosunku do podejrzanych, którzy mogą uciekać przed wymiarem sprawiedliwości, ukrywać się lub nie posiadać stałego miejsce zamieszkania. Kiedy areszt

Prawo karne 1Comments

W jaki sposób szacuje się wysokość grzywny?

Zgodnie z ustaleniami polskiego prawa funkcjonuje przynajmniej kilka metod dyscyplinowania niebezpiecznych obywateli. Wśród rozwiązań stosowanych przez sąd znajduje się kara pozbawienia wolności, areszt tymczasowy, prace społeczne lub mandat karny. Ostatnia

Prawo karne 0 Comments

Przestępstwa cardingowe

Przestępstwa cardingowe od dobrej dekady znane są sądownictwu polskiemu. Związane są z nadużyciami kart płatniczych oraz kradzieżami z kont bankowych. Odbywają się z zastosowaniem nowoczesnych technik i trudno dostrzeganych metod.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply