Pracodawca ma obowiązek zaspokajania socjalnych potrzeb pracownika
W obszarze obowiązków pracodawcy zamieszczone jest zaspokajanie potrzeb bytowych, socjalnych i kulturalnych pracownika w stopniu, na jaki udostępniają to jego możliwości i warunki finansowe.
Obowiązek ten jest określony przepisem, jednak nie ma on charakteru definitywnego. Ocena własnych możliwości i warunków do zrealizowania tej normy prawnej leży po stronie pracodawcy. Swoboda w tym zakresie jest określona przez przepisy zawarte w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Przeznaczeniem funduszu jest zapewnienie środków pieniężnych na działalność socjalną oraz ośrodków o takim profilu. Za działalność socjalną rozumie się usługi świadczone przez pracodawców odnoszące się do różnego rodzaju form wypoczynku na obszarze kraju, zapewnianie pomocy materialnej lub niematerialnej oraz wsparcie na cele mieszkaniowe na podstawie zapisów zawartych w porozumieniu pisemnym. Do korzystania z funduszu uprawnieni są pracownicy i ich rodziny, emeryci, renciści, byli zatrudnieni oraz inne osoby, którym pracodawca przydzielił takie uprawnienia.
Obowiązkiem tworzenia funduszu właściciele firm, które zatrudniają w danym roku co najmniej 20 pracowników oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą w formie organizacyjno-prawnej jednostki sektora finansów publicznych.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
Czy praca tymczasowa ma swoje zalety?
Dość często osoba, która zaczyna swoją drogę zawodową poszukuje stałego i pewnego zatrudnienia oraz satysfakcjonujących zarobków. Okazuje się jednak, że nie każdy pracownik marzy o długotrwałej umowie i wieloletniej współpracy.
Czy biuro może generować oszczędności?
Nieustający kryzys powoduje, że większość firm szuka oszczędności i stara się racjonalnie zarządzać posiadanym kapitałem. Tak naprawdę właściciel może wdrożyć najważniejsze zmiany, które wpłyną na obniżenie wielu kosztów. Jak oszczędzać
Młodzi chcą emigrować za pracą
Co piąty aktywny lub potencjalny uczestnik polskiego rynku pracy rozważa wyjazd z kraju w celu zarobkowym w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. Aż 75% osób mających takie plany to osoby poniżej
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!