Praca na etat czy własna działalność gospodarcza?
Pracobiorcy niejednokrotnie zastanawiają się nad założeniem własnej działalności gospodarczej, by zakończyć prace na etacie. Każde postępowanie ma swoje zalety i wady.
Praca na bazie porozumienia jest z pewnością stabilniejsza od prowadzenia własnej aktywności biznesowej. Nie myślimy o utrzymaniu płynności finansowe i współpracy z organizacjami państwowymi. Przychodzimy na określony termin do pracy, wywiązujemy się z obowiązków i wracamy do rodziny. Dostajemy w każdym miesiącu zapłatę. Niestety mamy świadomość, iż nie działamy cały czas na własny majątek, a nasze dzieci nie dostaną po nas nic, oprócz ewentualnych oszczędności z tytułu uzyskiwanej zapłaty.
Zbudowanie własnej firmy to poważna decyzja. Po pierwsze powinniśmy mieć znaczny kapitał na start, zastanowić się nad branżą, w której planujemy działać oraz nad tym, czy możemy być aktywni zawodowo przez cały tydzień. Ponadto nigdy nie otrzymamy pewności zysku z prowadzonej aktywności dochodowej.
Bazowym czynnikiem w selekcji źródła przychodu jest oczywiście jego wysokość. Jeśli zarabiamy kwotę, która gwarantuje nam znaczny poziom życia, niechętnie będziemy marnować siły we własny biznes. Dochody z tytułu prowadzenia aktywności gospodarczej są obarczone mnóstwem odliczeń podatkowych. Bierzmy pod uwagę ten fakt przy analizie zysków i strat. Na podstawie porozumienia o pracę, pracownik uzyskuje wynagrodzenie na konto prywatne, a za odprowadzenie składek odpowiedzialny jest biznesmen lub zatrudniony przez niego pracownik.
Zakładając własną firmę mamy gwarancję, iż wszystkie nasze trudy będą miały odzwierciedlenie w posiadanym przez nas majątku. Często jednak taka aktywność zarobkowa jest nie rentowna, a lepiej pracować na etacie i nie mieć większych zobowiązań.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jakie konsekwencje niesie za sobą porzucenie pracy?
W zgodzie z przepisami zatrudniony na podstawie umowy o pracę, który nie ma ochoty kontynuować współpracy, musi wnieść wypowiedzenie i przeczekać umowny czas. Zdarzają się jednak przypadki, w których pracownik
Komu należy się skrócona norma czasu pracy?
Na rynku pracy jest wielu młodych, sprawnych i chętnych do pracy kandydatów. Nie można jednak pomijać osób niepełnosprawnych, które także chcą prowadzić czynne życie zawodowe. Każdy przedsiębiorca, który zatrudnia kogoś
Jakie prawa ma pracownik zatrudniony na podstawie umowy zlecenie?
Legalne zawiązanie umowy zlecenia normuje Kodeks Cywilny. Niestety nie mówi o zasadach przyznawania urlopu na bazie tego rodzaju współpracy pracownika z pracodawcą. Chęć wzięcia urlopu pracobiorca zgłasza biznesmenowi, u którego
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!