Praca na etat czy własna działalność gospodarcza?
Pracobiorcy niejednokrotnie zastanawiają się nad założeniem własnej działalności gospodarczej, by zakończyć prace na etacie. Każde postępowanie ma swoje zalety i wady.
Praca na bazie porozumienia jest z pewnością stabilniejsza od prowadzenia własnej aktywności biznesowej. Nie myślimy o utrzymaniu płynności finansowe i współpracy z organizacjami państwowymi. Przychodzimy na określony termin do pracy, wywiązujemy się z obowiązków i wracamy do rodziny. Dostajemy w każdym miesiącu zapłatę. Niestety mamy świadomość, iż nie działamy cały czas na własny majątek, a nasze dzieci nie dostaną po nas nic, oprócz ewentualnych oszczędności z tytułu uzyskiwanej zapłaty.
Zbudowanie własnej firmy to poważna decyzja. Po pierwsze powinniśmy mieć znaczny kapitał na start, zastanowić się nad branżą, w której planujemy działać oraz nad tym, czy możemy być aktywni zawodowo przez cały tydzień. Ponadto nigdy nie otrzymamy pewności zysku z prowadzonej aktywności dochodowej.
Bazowym czynnikiem w selekcji źródła przychodu jest oczywiście jego wysokość. Jeśli zarabiamy kwotę, która gwarantuje nam znaczny poziom życia, niechętnie będziemy marnować siły we własny biznes. Dochody z tytułu prowadzenia aktywności gospodarczej są obarczone mnóstwem odliczeń podatkowych. Bierzmy pod uwagę ten fakt przy analizie zysków i strat. Na podstawie porozumienia o pracę, pracownik uzyskuje wynagrodzenie na konto prywatne, a za odprowadzenie składek odpowiedzialny jest biznesmen lub zatrudniony przez niego pracownik.
Zakładając własną firmę mamy gwarancję, iż wszystkie nasze trudy będą miały odzwierciedlenie w posiadanym przez nas majątku. Często jednak taka aktywność zarobkowa jest nie rentowna, a lepiej pracować na etacie i nie mieć większych zobowiązań.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
Praca tymczasowa coraz popularniejsza
Rośnie liczba pracowników tymczasowych. W trzecim kwartale 2015 roku ich liczba wyniosła ponad 360 tys. Poszukiwani są przede wszystkim pracownicy produkcyjni, coraz więcej firm decyduje się jednak na zatrudnienie tymczasowych
Wszystko o przyznawaniu dodatków funkcyjnych
Każdy pracujący w ramach umowy o pracę dostaje systematycznie wynagrodzenie. Często bazą jest kwota ustalona wstępnie oraz ewentualne świadczenia dodatkowe. Wśród nich jest również dodatek funkcyjny. Komu się należy? Kiedy
Jak buduje się kapitał rezerwowy?
Wiele firm i spółek w Polsce księguje poważne kłopoty finansowe. Nie powinien zatem dziwić fakt, że od kilku lat popularne jest budowanie kapitału rezerwowego. Ma reperować działalność przed ewentualną upadłością
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!