Porady prawne – co warto wiedzieć?
Porady prawne przydają się w wielu trudnych sytuacjach życiowych, kiedy nie wiemy, jak poradzić sobie w przypadku wątpliwości dotyczących różnych dziedzin prawa. Kiedy skorzystać z porady prawnej?
Przepisy prawa często są zbyt skomplikowane, aby można było samodzielnie rozwikłać daną kwestię, bez konsultowania się z prawnikiem. Nie każdy też dysponuje podstawową wiedzą prawną, przez co może narazić się na kłopoty związane z niedopilnowaniem obowiązujących przepisów prawa. Decydując się na poradę prawną, mamy pewność, że dobrze zadbamy o swoje interesy i nie narazimy się na problemy.
Porady prawne dla każdego – kiedy skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego?
Porady prawne, które świadczy adwokat lub radca prawny, mogą dotyczyć różnych dziedzin prawa. Są to np. porady z zakresu prawa rodzinnego, prawa cywilnego, prawa celnego, prawa karnego, prawa administracyjnego, prawa podatkowego, czy prawa pracy. Jeśli więc znajdujesz się w sytuacji, gdy nie wiesz jak postąpić zgodnie z prawem, kancelaria świadcząca usługi prawne pomoże Ci znaleźć rozwiązanie. Popularne problemy, z którymi zwracamy się do adwokata to rozwód, złamanie prawa, czy sprawy spadkowe. Radca prawny pomoże też w napisaniu pisma do urzędu i przeanalizuje umowę kredytową przed zaciągnięciem kredytu. Pomoże też w sporządzeniu różnego rodzaju umów między przedsiębiorcami lub osobami prywatnymi, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że umowa jest zgodna z obowiązującym prawem.
Kto ma prawo do nieodpłatnej pomocy prawnej?
Osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, nie zawsze mogą sobie pozwolić na wizytę u adwokata lub radcy prawnego. W takiej sytuacji niezastąpione są nieodpłatne porady prawne. Osoby, które chciałyby skorzystać z pomocy prawnej, a nie pozwala im na to sytuacja finansowa, od 2016 roku mogą skorzystać z bezpłatnej porady, zgodnie z ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Nieodpłatna pomoc świadczona jest z wielu dziedzin prawa, takich jak: prawo pracy, prawo rodzinne, prawo cywilne, prawo karne, sprawy z zakresu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, prawo ubezpieczeń społecznych, prawo administracyjne, czy prawo podatkowe. Nie obejmuje natomiast porad z zakresu prowadzenie działalności gospodarczej (poza wyżej wspomnianym przygotowaniem do jej rozpoczęcia). Porady udzielane są w punktach pomocy, których listę udostępnia Starosta w Biuletynie Informacji Publicznej. Na wizyty należy umawiać się telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej.
You might also like
Czy ulga budowlana bez zmian z 2014?
Od dawna wiadomo, że prawo budowlane ciągle ulega zmianom. Przynajmniej raz w roku dostrzec można mniejsze lub większe modyfikacje. W związku z tym nie może dziwić nikogo fakt, że również
Nowa ustawa o obligacjach czeka na debiut
Złożony w lutym podpis Prezydenta RP zakończył legislacyjny etap prac nad nową ustawą o obligacjach. Jej przepisy, mające służyć rozwojowi rynku pozaskarbowych papierów dłużnych, wejdą w życie 1 lipca. Ustawa
Jak funkcjonuje działalność koncesjonowana?
Wedle obecnych ustaleń istnieje wiele rodzajów działalności. Każda prosperuje na innych zasadach i w innym celu została powołana. Wśród nich jest działalność koncesjonowana. Na czym się opiera? Dlaczego jest zakładana?
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!