Polak pracuje trzy lata krócej niż przeciętny Europejczyk

Polak pracuje trzy lata krócej niż przeciętny Europejczyk

Ile lat pracujemy w ciągu całego swojego życia? Według danych Eurostatu, wskaźnik oczekiwanej długości trwania aktywności zawodowej wynosi w Polsce 32,2 lat. Oznacza to, że pracujemy mniej o prawie trzy lata niż nasi koledzy z Unii Europejskiej.

Do oszacowania długości pracy w ciągu życia człowieka używany jest tzw. wskaźnik oczekiwanej długości trwania aktywności zawodowej. Jest to wskaźnik wyrażający przeciętną oczekiwaną liczbę lat aktywności zawodowej w trakcie trwania całego życia dla osób w wieku 15 lat. Jest to zatem wskaźnik spodziewanej, a nie rzeczywistej długości aktywności zawodowej.

Okazuje się, że Polacy w porównaniu do mieszkańców Unii Europejskiej pracują w ciągu swojego życia stosunkowo krótko. Zgodnie z danymi z 2013 roku było to przeciętnie 32,2 lata. Dla porównania, średnia dla Unii Europejskiej wyniosła 35,1 lat. Wartość oczekiwanej długości trwania aktywności zawodowej jest zdecydowanie najwyższa dla Islandczyków i Szwajcarów, czyli dla mieszkańców państw, które nie są członkami Unii. W krajach tych wskaźnik wynosił w 2013 roku odpowiednio aż 45,6 i 41,9 lat.

1

Pomimo że Polacy pracują stosunkowo krótko, wynik z 2013 roku jest najwyższy od lat. Począwszy od 2007 roku wskaźnik oczekiwanej długości trwania aktywności zawodowej nieustannie rośnie. We wspomnianym roku 2007 wynosił on 30,2 roku. W 2013 roku było to o dwa lata więcej.

2

Marta Kowalówka
Sedlak&Sedlak

Previous 2015 rokiem zmian dla kredytobiorców
Next Rok 2014 z perspektywy Europ Assistance

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Instytucje finansowe nie są gotowe technologicznie na nowe unijne przepisy

Termin wdrożenia kluczowej dyrektywy MiFID II został przełożony na styczeń 2018 roku. Nowe przepisy dotyczące rynku finansowego, które mają zwiększyć przejrzystość i bezpieczeństwo klientów, wymagają nierzadko przebudowy systemów informatycznych. Polskie instytucje

Wiadomości 0 Comments

Reforma administracji podatkowej ma zwiększyć ściągalność podatków

Przychody z podatków VAT i CIT są coraz niższe. W ubiegłym roku luka podatku od towarów i usług była szacowana na 53 mld zł, o 12 mld więcej niż rok wcześniej. Dzięki zmianom w organizacji

Wiadomości 0 Comments

Prawa autorskie w zawodzie dziennikarza

Dziennikarz ze względu na typ swojej pracy jest niejednokrotnie narażony na naruszenie zasad autorskich. Osoba trudniąca się tym zawodem powinna dokładać wszelkich starań, by nie dopuścić do takich pozwów. Reguły

3 komentarze

  1. niemek
    05 sierpnia, 15:18 Reply
    Ile lat pracujemy w ciągu całego swojego życia? Zdecydowanie za dużo! Dlaczego nie które zawody mają mieć krótszy wiek emerytalny?
  2. aprke
    06 sierpnia, 18:15 Reply
    Akurat krótszy wiek emerytalny dla wszystkich byłby dobrym rozwiązaniem. Chyba nikt nie będzie kelnerką w wieku 65 lat.
  3. agula
    30 grudnia, 15:47 Reply
    Krótszy wiek emerytalny? Jednak nie liczyłbym na to. Nie ma co się oszukiwać.

Leave a Reply