Polak pracuje trzy lata krócej niż przeciętny Europejczyk

Polak pracuje trzy lata krócej niż przeciętny Europejczyk

Ile lat pracujemy w ciągu całego swojego życia? Według danych Eurostatu, wskaźnik oczekiwanej długości trwania aktywności zawodowej wynosi w Polsce 32,2 lat. Oznacza to, że pracujemy mniej o prawie trzy lata niż nasi koledzy z Unii Europejskiej.

Do oszacowania długości pracy w ciągu życia człowieka używany jest tzw. wskaźnik oczekiwanej długości trwania aktywności zawodowej. Jest to wskaźnik wyrażający przeciętną oczekiwaną liczbę lat aktywności zawodowej w trakcie trwania całego życia dla osób w wieku 15 lat. Jest to zatem wskaźnik spodziewanej, a nie rzeczywistej długości aktywności zawodowej.

Okazuje się, że Polacy w porównaniu do mieszkańców Unii Europejskiej pracują w ciągu swojego życia stosunkowo krótko. Zgodnie z danymi z 2013 roku było to przeciętnie 32,2 lata. Dla porównania, średnia dla Unii Europejskiej wyniosła 35,1 lat. Wartość oczekiwanej długości trwania aktywności zawodowej jest zdecydowanie najwyższa dla Islandczyków i Szwajcarów, czyli dla mieszkańców państw, które nie są członkami Unii. W krajach tych wskaźnik wynosił w 2013 roku odpowiednio aż 45,6 i 41,9 lat.

1

Pomimo że Polacy pracują stosunkowo krótko, wynik z 2013 roku jest najwyższy od lat. Począwszy od 2007 roku wskaźnik oczekiwanej długości trwania aktywności zawodowej nieustannie rośnie. We wspomnianym roku 2007 wynosił on 30,2 roku. W 2013 roku było to o dwa lata więcej.

2

Marta Kowalówka
Sedlak&Sedlak

Previous 2015 rokiem zmian dla kredytobiorców
Next Rok 2014 z perspektywy Europ Assistance

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Jakie wybrać obrazy do kancelarii prawnej

Obrazy malowane ręcznie mają niezwykłą moc oddziaływania na nasze zmysły i atmosferę przestrzeni, w której się znajdują. Są one nie tylko wyrazem artystycznego talentu, lecz także mogą stanowić doskonałą dekorację

Wiadomości 0 Comments

Największe szanse na sukces mają start-upy zakładane przez wizjonerów

Przedsiębiorcy zakładający start-upy różnią się sposobem podejmowania decyzji, stopniem zaangażowania w firmę i strategią rynkową. Zespół naukowców z Akademii Leona Koźmińskiego wytypował cztery podstawowe grupy start-upowców: testerów, wizjonerów, replikatorów i partnerów. Z badania wynika,

Wiadomości 0 Comments

Resort rozwoju przyspiesza prace nad wspieraniem innowacyjności

W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad systemowym pakietem wsparcia, który ma zwiększyć innowacyjność gospodarki. Program „Start in Poland” ma za zadanie zlikwidować lukę kapitałową i zachęcić prywatnych przedsiębiorców do inwestycji. Zmiany

3 komentarze

  1. niemek
    05 sierpnia, 15:18 Reply
    Ile lat pracujemy w ciągu całego swojego życia? Zdecydowanie za dużo! Dlaczego nie które zawody mają mieć krótszy wiek emerytalny?
  2. aprke
    06 sierpnia, 18:15 Reply
    Akurat krótszy wiek emerytalny dla wszystkich byłby dobrym rozwiązaniem. Chyba nikt nie będzie kelnerką w wieku 65 lat.
  3. agula
    30 grudnia, 15:47 Reply
    Krótszy wiek emerytalny? Jednak nie liczyłbym na to. Nie ma co się oszukiwać.

Leave a Reply