Podział majątku po śmierci małżonka
Z reguły małżeństwo oznacza wspólnotę majątkową. Istnieją jednak wyjątki od reguły, gdy małżonek nie dziedziczy po śmierci partnera.
Oczywiste jest, iż po rozwodzie nie mamy prawa do majątku byłych partnerów. W przypadku separacji drogą sądową, prawo dziedziczenia także nas nie dotyczy. W okoliczności śmierci małżonka w trakcie sprawy o rozwód bądź separacji z orzeczeniem o winie drugiej strony, pozwany także nie ma prawa do własności zmarłej bliskiej osoby.
Brak prawa do dziedziczenia następuje po orzeczeniu sądu. Próby wyłączenia konkretnej osoby z praw majątkowych ma podmiot posiadający owe prawo dziedziczenia. Są to zazwyczaj dzieci, rodzice czy rodzeństwo zmarłego. Prawo do dziedziczenia przechodzi kolejno z pokoleń bliższych do dalszych, aż do znalezienia prawnego spadkobiercy.
Wniosek o wyłączenie małżonka z majątku należy złożyć w ściśle określonych ramach czasowych: 6 miesięcy po otwarciu testamentu, jednak nie dłużej niż do roku po śmierci spadkodawcy. W trakcie procesu udowadnia się rozpad małżeństwa z winy żyjącej strony lub uniewinnia od posądzanych czynów.
Udział małżonka w spadku jest znaczny. Posiadając jedno dziecko dzieli się majątek na pół, brak dzieci daje prawo do otrzymania majątku przez rodziców lub rodzeństwo. Najbliższa rodzina bardzo często stara ograniczyć się prawa byłego małżonka do spadku w celu uzyskania korzyści majątkowej.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
Czy warto zarejestrować testament?
Możliwość umieszczenia informacji na temat swojego testamentu mamy od 11 października 2011 roku. Rejestr testamentów został stworzony przez samorząd notarialny. Notariusze tłumaczą pomysł utworzenia elektronicznej bazy danych potrzebą uniknięcia sytuacji,
Prawidłowe rozdzielanie spadku
Spadek to przepisanie wszystkich dóbr majątkowych na członka rodziny na podstawie testamentu lub innego aktu potwierdzonego notarialnie. Wszystko z pozoru wydaje się łatwe. Nic bardziej mylnego. Problemy zaczynają się wtedy,
Dziedziczenie w rolnictwie
Kwestia spadków w rolnictwie przestała być skomplikowana w momencie nowelizowania przestarzałej ustawy. I wszystkie kwestie są od 12 lat rozwiązywane na zasadach ogólnych. Jak jednak wygląda sytuacja ze spadkami, które
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 10:53