Podstawy prawne i prawidłowe stosowanie znaków BHP
Wspólna odpowiedzialność za nasze bezpieczeństwo, w znaczącej mierze opiera się o indywidualne zachowania zgodne z przepisami BHP. Szczegółowe normy prawne w połączeniu z prawidłowym oznakowaniem wprowadzają klarowność i umożliwiają prawidłowe ich zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie można całkowicie wyeliminować zagrożenia.
Normy prawne dotyczące oznakowań BHP
Nie jest obojętnym, gdzie i w jakim zakresie zostaną umieszczone znaki BHP. Te niezmiennie powinny zostać rozmieszczone według obowiązujących norm prawnych, z których nadrzędną jest PN -N-01256-4:1998, która omawia kwestie znaków ochrono przeciwpożarowej. Drugą, nie mniej ważną, ale odnoszącą się do pierwszej jest norma PN-N-01256-02, omawiająca prawidłowe wykorzystywanie znaków ewakuacyjnych. Istotnym uzupełnieniem powyższych jest rozporządzenie MSWiA, w którym znajduje się zapis całkowicie zakazujący stosowania znaków BHP w budynkach, które nie posiadają świadectwa dopuszczenia do stosowania, innymi słowy w tych, które zostały wzniesione niezgodnie z polskim prawem.
Znaki bezpieczeństwa w aktach prawnych
Pod pojęciem znaków bezpieczeństwa rozumie się charakterystyczne symbole mówiące w sposób graficzny o zasadach bezpieczeństwa i higieny. To w pojęciu ogólnym, natomiast szczegółowy podział wykazują kolejne normy, utworzone w oparciu o międzynarodowe normy ISO. W tychże znajdują się zapisy dotyczące zasad umieszczania znaków, a także kierunkują one poszczególne znaki na kategorie. Tym samym:
*Oświetlenie wnętrz światłem elektrycznym PN-84/E-02033
*Barwy bezpieczeństwa i znaki bezpieczeństwa PN-92/N-01255
*Znaki bezpieczeństwa , Ochrona przeciwpożarowa PN-92/N-01256/01
*Znaki bezpieczeństwa i Ewakuacja PN-92/N-01256/02
*Techniczne środki przeciwpożarowe PN-N-01256-4
Znakowanie pomieszczeń
Zgodnie z przepisami, wszystkie budynki użyteczności publicznej muszą być prawidłowo oznakowane. Wykonawcą dyrektywy jest właściciel obiektu lub zarządca – jeśli tak stanowi umowa, a w zakładach pracy – pracodawca.
Tutaj można znaleźć profesjonalne znaki bhp zgodne z obowiązującym prawem.
Znaki muszą zostać przytwierdzone w sposób stały, czyli taki, w którym niezmiennie istnieje ryzyko zagrożenia. W przypadku znaków ewakuacyjnych muszą one obejmować całą drogę wyjścia. Tak samo ważne jest oznakowanie tymczasowe, z którym mamy do czynienia w przypadku przebudowy budynku, a także w sytuacjach, w których zagrożenie pojawiło się nagle.
W miejscach pracy pracodawca zobligowany jest do przeprowadzenia szkole, podczas których pracownicy zostaną poinstruowani o znaczeniu umieszczonych znaków i poinformowani o konsekwencjach działań sprzecznych z obowiązującymi.
Liczba i rozmieszczenie znaków jest zależne od wielkości terenu, na którym zostaną zastosowane oraz jego specyfiki i użyteczności.
You might also like
Bariery w prowadzeniu własnego biznesu
Otwarcie własnej firmy, jak i praca na etacie, ma priorytetowe podstawowe przeznaczenie. Uzyskanie dochodu pozwalającego na godne warunki życiowe. Ponadto nie dziwi kwestia, iż osoby wybierające własny biznes są obarczone
Wszystko na ostatnią chwilę?
Typowe wśród Polaków jest powiedzenie : „Co masz zrobić dziś, zrób jutro”. W większości przypadków wynika to z przekonania, iż lepiej przeanalizować problem ściśle, zanim zacznie się podejmować kroki. Czy
Jak napisać atrakcyjną ofertę pracy?
Od wielu lat każdy manager poszukuje wykwalifikowanego i rzetelnego pracownika. Przeprowadza niezliczone spotkania kwalifikacyjne, trudną i wymagającą rekrutację oraz testy wiedzy dla zainteresowanych. Nie każdy szef ma świadomość, że duże
5 komentarzy
marta
18 listopada, 16:38polo
15 grudnia, 19:45tree
17 grudnia, 20:42anett
30 stycznia, 14:21marcik
03 lutego, 08:40