Podstawy prawne i prawidłowe stosowanie znaków BHP

Podstawy prawne i prawidłowe stosowanie znaków BHP

Wspólna odpowiedzialność za nasze bezpieczeństwo, w znaczącej mierze opiera się o indywidualne zachowania zgodne z przepisami BHP. Szczegółowe normy prawne w połączeniu z prawidłowym oznakowaniem wprowadzają klarowność i umożliwiają prawidłowe ich zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie można całkowicie wyeliminować zagrożenia.

Normy prawne dotyczące oznakowań BHP

Nie jest obojętnym, gdzie i w jakim zakresie zostaną umieszczone znaki BHP. Te niezmiennie powinny zostać rozmieszczone według obowiązujących norm prawnych, z których nadrzędną jest PN -N-01256-4:1998, która omawia kwestie znaków ochrono przeciwpożarowej. Drugą, nie mniej ważną, ale odnoszącą się do pierwszej jest norma PN-N-01256-02, omawiająca prawidłowe wykorzystywanie znaków ewakuacyjnych. Istotnym uzupełnieniem powyższych jest rozporządzenie MSWiA, w którym znajduje się zapis całkowicie zakazujący stosowania znaków BHP w budynkach, które nie posiadają świadectwa dopuszczenia do stosowania, innymi słowy w tych, które zostały wzniesione niezgodnie z polskim prawem.

Znaki bezpieczeństwa w aktach prawnych

Pod pojęciem znaków bezpieczeństwa rozumie się charakterystyczne symbole mówiące w sposób graficzny o zasadach bezpieczeństwa i higieny. To w pojęciu ogólnym, natomiast szczegółowy podział wykazują kolejne normy, utworzone w oparciu o międzynarodowe normy ISO. W tychże znajdują się zapisy dotyczące zasad umieszczania znaków, a także kierunkują one poszczególne znaki na kategorie. Tym samym:

*Oświetlenie wnętrz światłem elektrycznym PN-84/E-02033
*Barwy bezpieczeństwa i znaki bezpieczeństwa PN-92/N-01255
*Znaki bezpieczeństwa , Ochrona przeciwpożarowa PN-92/N-01256/01
*Znaki bezpieczeństwa i Ewakuacja PN-92/N-01256/02
*Techniczne środki przeciwpożarowe PN-N-01256-4

Znakowanie pomieszczeń

Zgodnie z przepisami, wszystkie budynki użyteczności publicznej muszą być prawidłowo oznakowane. Wykonawcą dyrektywy jest właściciel obiektu lub zarządca – jeśli tak stanowi umowa, a w zakładach pracy – pracodawca.

Tutaj można znaleźć profesjonalne znaki bhp zgodne  z obowiązującym prawem. 

Znaki muszą zostać przytwierdzone w sposób stały, czyli taki, w którym niezmiennie istnieje ryzyko zagrożenia. W przypadku znaków ewakuacyjnych muszą one obejmować całą drogę wyjścia. Tak samo ważne jest oznakowanie tymczasowe, z którym mamy do czynienia w przypadku przebudowy budynku, a także w sytuacjach, w których zagrożenie pojawiło się nagle.

W miejscach pracy pracodawca zobligowany jest do przeprowadzenia szkole, podczas których pracownicy zostaną poinstruowani o znaczeniu umieszczonych znaków i poinformowani o konsekwencjach działań sprzecznych z obowiązującymi.

Liczba i rozmieszczenie znaków jest zależne od wielkości terenu, na którym zostaną zastosowane oraz jego specyfiki i użyteczności.

Previous Czy notariusze mogą korzystać z usługi pozycjonowania?
Next Satysfakcja pracowników podstawą sukcesu

You might also like

Bezrobotny 0 Comments

Zatrudnienie terminowe i jego zalety

Świat boryka się obecnie z ogromnymi kłopotami gospodarczymi. Każda firma zbiera oszczędności, aby chociaż przeciętnie funkcjonować na rynku. Przede wszystkim o oszczędności stara się poprzez moderowanie zatrudnienia tzn. regulowanie ilości

Wiadomości

Czy pracodawca może nas odwołać z urlopu?

Wyobraź sobie, że jesteś na urlopie. Odpoczywasz nad morzem, gdy dzwoni twój szef. Odbierasz i słyszysz, że natychmiast musisz wracać do firmy. Czy możesz odmówić? Jakie prawa – związane z

Jak atmosfera wpływa na pracowników?

Akcje organizowane od wielu lat wskazują, że dla pracowników ogromne znaczenie ma odpowiednia atmosfera. Nawet wypłata nie odgrywa dla podwładnych tak wielkiej roli jak zdrowe stosunki z współpracownikami i kierownikiem.

5 komentarzy

  1. marta
    18 listopada, 16:38 Reply
    Wszyscy w mojej pracy mieli szkolenie BHP, a ja nie... Gdzie mogę się udać z tym faktem? Czy w ogóle powinnam to ruszać?
  2. polo
    15 grudnia, 19:45 Reply
    Może porozmawiaj na ten temat ze swoim przełożonym. Musisz mieć szkolenie BHP, bo jak inaczej chcesz pracować?
  3. tree
    17 grudnia, 20:42 Reply
    Szkoda tylko, że nie każdy przestrzega tych przepisów. Niestety na halach produkcyjnych różne rzeczy się dzieją.
  4. anett
    30 stycznia, 14:21 Reply
    Mało kto przestrzega przepisy BHP, albo przestrzega je tylko wtedy, gdy musi, czyli przy kontroli.
  5. marcik
    03 lutego, 08:40 Reply
    Kto dzisiaj przestrzega BHP? Przestrzega tylko wówczas, gdy jest jakaś kontrola. Później to już nie ważne.

Leave a Reply