Po jakim czasie można anulować umowę na okres próbny?
Pracodawca zatrudniający nowego pracownika najczęściej współpracuje z nim na mocy umowy na okres próbny. To pakt, na bazie którego kierownik zbada, czy dany kandydat jest odpowiednią osobą na proponowane stanowisko pracy.
Zasady zawiązywania umowy na czas próbny są opisane w Kodeksie Pracy. Taki dokument posiada dwie charakterystyczne cechy, a konkretnie: po okresie obowiązywania można podpisać każde porozumienie o przyznanie etatu oraz okres trwania nie może być dłuższy niż 3 miesiące.
Charakteryzowany pakt traci asekurację prawną z zakończeniem czasu, na jaki został podpisany. Oczywiście pracodawca i podwładny mogą anulować współpracę wcześniej za porozumieniem stron. W takim przypadku okres wypowiedzenia to odpowiednio:
– 3 dni dla umowy podpisanej na krócej niż dwa tygodnie,
– tydzień, jeśli współpraca jest ważna przez ponad 14 dni roboczych,
– 2 tygodnie, gdy pakt miał trwać przez 3 miesiące.
Istnieje rozporządzenie, które mówi o nietypowym traktowaniu pracownicy, która zaszła w ciąże po pierwszych 30. dniach okresu próbnego. Otóż umowa wiążąca ją z przedsiębiorcą nie może zostać anulowana przed dniem przyjścia potomka na świat.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
Po co organizuje się spotkania biznesowe?
Każda szanująca się korporacja, która przyjmuje wielu podwładnych musi zwoływać systematyczne spotkania biznesowe. Są niezbędne do właściwego funkcjonowania korporacji, usuwania błędów i ograniczania kłopotów. Jakie kwestie rozstrzyga się na zebraniach?
Świadczenie rehabilitacyjne jest wypłacane osobom, które rokują powrót do zdrowia
Chorzy, którzy wyczerpali okres pobierania zasiłku chorobowego przez 182 albo 270 dni, ale rokują odzyskanie zdolności do pracy, mogą liczyć na świadczenie rehabilitacyjne. Okres jego wypłaty zależy od oceny stanu zdrowia
Gdy szef każe pracować dłużej, czyli kiedy powiedzieć „nie” nadgodzinom
Zdarzają się sytuacje, kiedy musimy zostać w pracy dłużej. Niektórzy pracownicy traktują to jako możliwość wykazania się, dodatkowego zarobku, inni woleliby poświęcić ten czas na życie prywatne. I choć w
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!