Osoba bezrobotna a stypendium

Bezrobotny może otrzymać stypendium w sytuacji, gdy kontynuuje naukę np. podejmując studia podyplomowe, odbywa staż lub bierze udział w szkoleniach zawodowych. Przez okres, kiedy otrzymujemy stypendium nie można pobierać zasiłku dla bezrobotnych.

Według przepisów o stypendium mogą ubiegać się bezrobotni, którzy w okresie dwunastu miesięcy po zarejestrowaniu się w powiatowym urzędzie pracy podejmują się kontynuacji nauki w szkołach ponadgimnazjalnych dla dorosłych posiadających uprawnienia szkół publicznych lub na studiach w trybie niestacjonarnym.

Kwota stypendium jest równoważna kwocie zasiłku dla bezrobotnych i jest wypłacana przez cały rok od momentu rozpoczęcia nauki. Aby stypendium było wypłacane do końca czasu trwania programu nauczania niezbędna jest decyzja starosty. Aby uzyskać zgodę starosty na dalsze wypłacanie stypendium należy wypełnić odpowiedni wniosek. Podstawowym warunkiem jest przedłożenie odpowiedniego zaświadczenia ze szkoły o podjęciu lub kontynuacji nauki. Trzeba też udowodnić, że dochód na osobę nie przekracza limitu określonego w ramach przepisów o pomocy społecznej. Kwota stypendium nie wchodzi w skład tego dochodu.

Wypłacanie stypendium jest wstrzymane, gdy osoba bezrobotna przerywa naukę. W przypadku, gdy bezrobotny odbywa staż kwota stypendium wynosi 120 procent kwoty zasiłku, jednak również w tym przypadku w sytuacji, gdy pobierane jest stypendium zasiłek nie jest wypłacany.

Stypendium jest również możliwe, gdy bezrobotny odbywa szkolenie zawodowe, na które został skierowany przesz starostę, w takim wypadku środki na wypłatę stypendium są zapewniane przez Fundusz Pracy a bezrobotny może dokonać wyboru, co do rodzaju pobieranego świadczenia.

Bezrobotnemu nie przysługuje prawo do stypendium z Funduszu Pracy, gdy w okresie odbywającego się szkolenia pobierane jest inne świadczenie pieniężne w takiej samej lub wyższej kwocie. Za uczestnictwo w szkoleniu w wymiarze 150 godzin wypłacane jest stypendium o wartości 120 procent kwoty zasiłku. Gdy ilość godzin szkolenia w ciągu miesiąca jest mniejsza kwota wypłacanego stypendium jest proporcjonalna, ale warunkiem jest że nie może być ono niższe niż 20 procent kwoty zasiłku. Osoba bezrobotna podejmująca studia podyplomowe ma możliwość otrzymania dofinansowania w formie stypendium w wysokości 20 procent kwoty zasiłku dla bezrobotnych.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

Previous Bezpieczna eksploatacja urządzeń
Next Gdzie szukać pomocy w sprawie reklamacji pojazdu?

You might also like

Bezrobotny 2 komentarze

Aż 1,2 mln Polaków zdecydowanych na emigrację zarobkową

Z najnowszego raportu Work Service „Migracje zarobkowe Polaków” wynika, że odsetek osób rozważających emigrację zarobkową utrzymuje się na stałym wysokim poziomie. Co piąty Polak, aktywny bądź potencjalny uczestnik rynku pracy,

Bezrobotny 0 Comments

Państwowe formy pomocy dla osób bezrobotnych

Urzędy Pracy mają środki na pomoc osobom bez pracy w założeniu własnej jednostki gospodarczej. Aby otrzymać dofinansowanie firmy ze wspomnianego urzędu trzeba mieć ciągły status osoby bezrobotnej i nigdy nie

Bezrobotny 0 Comments

Dotacje dla bezrobotnych

Urzędy Pracy oferują dofinansowania dla nowych firm zakładanych przez osoby bezrobotne. Jest to pewien sposób na zmniejszanie poziomu bezrobocia w Polsce i utworzenie nowych miejsc pracy. Konieczne w staraniu się

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply