Opodatkowanie usług notarialnych
Każdy czynny zawodowo notariusz pobiera opłaty za swoje usługi. Są one dostosowane do ogólnie przyjętych ustaleń i nie mogą być negocjowane. Dodatkowo od pobieranego wynagrodzenia należy odprowadzić określony podatek. Jakie są limity i kogo dotyczą?
Przede wszystkim należy powiedzieć, że finansowaniu podlegają konkretne działania. Chodzi głównie o darowizny, wpisy do ksiąg wieczystych, akty notarialne, sprawy o charakterze cywilnoprawnym. Oznacza to, że notariusz nie otrzymuje z tego tytułu żadnych zysków, ponieważ wszystko musi przekazać na rzecz państwa. Zatem zadania te wykonuje bezpłatnie, ponieważ nie osiąga korzyści materialnych.
Pozostałe usługi są objęte podatkiem dochodowym w wysokości 23%. W związku z tym notariusz zachowuje 77% otrzymanej od klienta kwoty. Obowiązek skarbowy musi być wykonywany sumiennie i systematycznie pod rygorem kary.
Czasami niektóre działania notarialne obarczone są nadprogramowymi opłatami. Chodzi przede wszystkim o akty notarialne związane z rynkiem nieruchomości. W tym przypadku notariusz ma prawo pobrać dodatkowe 2% podatku od wartości mienia na rzecz państwa.
Odprowadzaniem wszystkich podatków zajmuje się notariusz, który pobiera je od swoich klientów, odpowiednio dokumentuje i przekazuje wyznaczonym instytucjom.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Bezpłatne konsultacje z notariuszem
Nie jest tajemnicą, że korzystanie z usług notariusza nie jest tanie. Z roku na rok ceny są coraz wyższe i coraz mniej osób na to stać. Mimo problemów finansowych czasami
Co znajduje się w akcie notarialnym?
Notariusz bierze na siebie wiele zadań zawodowych, które muszą być przeprowadzane wedle odpowiednich przepisów. Wśród nich wskazać warto pisanie aktu notarialnego. Wbrew pozorom nie jest to wcale prosta czynność i
Jakich zasad etycznych musi przestrzegać notariusz?
Zawód notariusza jest zawodem zaufania publicznego. Za złamanie zasad kodeksu etyki notariusz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Notariusz ma obowiązek postępować zgodnie z kodeksem moralnym oraz kodeksem etyki zawodowej.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!