Odwołanie ministra poprzez wotum nieufności
Odpowiedzialność polityczną ministrowie ponoszą przed Sejmem oraz przed premierem. Narzędzie, które to kontroluje jest tzw. wotum nieufności.
Wyróżniane są dwa rodzaje wotum nieufności.
1. Wotum nieufności wobec Rady Ministrów polega na zgłoszeniu przez posłów wniosku oraz przedstawić nowego kandydatka na premiera. Taki wniosek musi złożyć co najmniej 46 posłów. Wotum nieufności jest przyznawane przez Sejm większością ustawowych głosów. Po przyjęciu uchwały przez Sejm, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej przyjmuje dymisję Rady Ministrów a następnie powołuje nowo wybranego Prezesa Rady Ministrów i na jego wniosek Radę Ministrów.
2. Wotum nieufności wobec ministra polega na odwołaniu konkretnego ministra przez Sejm, w szczególności, za jego działalność polityczną.
Wniosek o odwołanie złożony jest przez co najmniej 69 posłów. Posłowie nie muszą proponować kandydatka na zwolnione stanowisko. Minister zostaje odwołany większością ustawowych głosów. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej odwołuje ministra, któremu Sejm udzielił wotum nieufności. Na wniosek Prezesa Rady Ministrów ministrowi ministra może odwołać Prezydent.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
Poprawne zgłoszenie skargi konstytucyjnej
Skarga konstytucyjna jest formą obrony przed łamaniem praw i wolności zawartych w Konstytucji. Istotny jest sposób zgłaszana skargi, by była rozpatrzona. Zażalenie może złożyć obywatel oraz osoby nie posiadające obywatelstwa.
Jak przebiegną wybory do Parlamentu Europejskiego?
Za 60 dni w Polsce odbędą się wybory do PE. Zaplanowano je na 25 maja tego roku (w godzinach 7-21) i może wziąć w nich udział każdy obywatel państwa członkowskiego.
Czy konstytucja może być zmieniana?
Konstytucja to właściwie najważniejszy dokument o charakterze prawnym w państwie. Dotyczy wszystkim obywateli i przedkładany jest przed wszystkie inne ustawy i normy prawne. Czy można dokonywać zmian lub poprawek w
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!