Obowiązki pracodawcy w świetle obowiązującego prawa

Obowiązki pracodawcy w świetle obowiązującego prawa

Niestety nie każdy pracownik jest świadomy tego, jakie obowiązki wobec niego ma pracodawca. Wymaga od niego przede wszystkim wypłacania wynagrodzenia w ustalonym terminie, a także zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

141500777408138700

Warto jednak wiedzieć o tym, że lista obowiązków pracodawcy jest znacznie dłuższa, dlatego zobaczmy do czego wedle obowiązujących przepisów jest on jeszcze zobowiązany.

Obowiązki pracodawcy – niektóre z nich

  1. Umożliwić pracownikowi podnoszenie kwalifikacji, na przykład poprzez inwestowanie w różne szkolenia
  2. Przeciwdziałać dyskryminacji w zatrudnieniu, ze względu na wiek, wyznanie czy płeć
  3. Stosować obiektywne kryteria oceny pracowników oraz wyników ich pracy
  4. Zapewnić środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze
  5. Informować o zagrożeniach dla zdrowia występujących na terenie miejsca pracy
  6. Zapewnić bezpieczne warunki pracy

Przyjrzymy się bliżej ostatniemu punktowi z listy – obowiązkowi zapewnienia bezpiecznych warunków w pracy.

Każdy pracownik niezależnie od zajmowanego stanowiska chce mieć pewność, że wykonywanie powierzonych mu obowiązków nie jest obciążone ryzykiem utraty zdrowia oraz życia. Dlatego tak ważna jest znajomość przez pracodawców, ale również pracowników, zasad BHP oraz przestrzeganie ich na terenie zakładu.

Pracodawca może pójść jednak o krok dalej i zdecydować się na wprowadzenie w swojej firmie systemu OHSAS 18001 – Bezpieczeństwo i Higiena Pracy.

Czym jest system OHSAS 18001?

OHSAS 18001 to międzynarodowa specyfikacja systemów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Wprowadzenie jej ma na celu zmniejszenie liczby wypadków, zapewnienie zgodności z przepisami i zwiększenie efektywności działań.

Firmy, które zdecydują się na wdrożenie tego systemu będą miały pewność, że zmniejszeniu ulegnie liczba wypadków na terenie zakładu, czyli nie tylko stworzą bezpieczniejsze środowisko pracy, ale również nie będą ponosili strat z tytułu przestojów, jakie mogą pojawić się z chwilą pójścia pracownika na przykład na zwolnienie lekarskie.

Dlatego wdrożenie tego systemu, z perspektywy zarówno pracowników jak i właścicieli firmy, jest rozsądnym i potrzebnym rozwiązaniem.

Previous Wyjeżdżasz podczas długiego weekendu? Zabezpiecz swój dom
Next Finansiści dobrze opłacani przez pracodawców

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Polska staje się atrakcyjnym rynkiem pracy dla mieszkańców Europy Wschodniej

Dynamicznie rozwijająca się polska gospodarka i powstające nowe miejsca pracy sprawiają, że Polska jest atrakcyjnym rynkiem pracy dla cudzoziemców, przede wszystkim ze Wschodu. W ubiegłym roku w Powiatowych Urzędach Pracy zarejestrowano ponad 782

Wiadomości 0 Comments

Pozytywna historia płatnicza poprawia zdolność kredytową

Polacy coraz częściej dbają o swoją pozytywną historię płatniczą. Na koniec I kwartału br. liczba informacji pozytywnych w Rejestrze Dłużników ERIF Biurze Informacji Gospodarczej przekroczyła 2 mln. Świadomość konsumencka w zakresie wiarygodności płatniczej

Wiadomości 0 Comments

Wiele firm zainteresowanych startem w przetargach zmieni swoją strategię

Znowelizowana w lipcu ustawa Prawo zamówień publicznych modyfikuje m.in. zasady udzielania zamówień oraz sposób przygotowania i prowadzenia postępowań, promuje też pozaekonomiczne cele zamówień, np. integrację społeczną. W pierwszych tygodniach obowiązywania nowego prawa pojawiło

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply