Obowiązki Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS)
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego powstała ponad 20 lat temu, aby zapewniać osobom z branży rolniczej ubezpieczenie na życie. Jest to instytucja rangi państwowej i ma co najmniej kilka podstawowych funkcji do spełnienia. Jakie to funkcje? Czym tak naprawdę zajmuje się KRUS w praktyce?
Przede wszystkim dba o wszystkie ubezpieczenia społeczne dla rolników (emerytalne, zdrowotne, macierzyńskie, wychowawcze czy wypadkowe). Pomysł rozdzielenia tej branży był dobry szczególnie dlatego, że osób zatrudnionych w rolnictwie jest naprawdę wiele.
Oprócz zbierania składek i wypłacania ubezpieczeń KRUS ma swoje wewnętrzne cele. Chodzi głównie o szerokie działania edukacyjne, np. metody unikania wypadków przy pracy, przybliżanie faktów na temat BHP. Dodatkowo stara się kierować wszystkie ruchy na rzecz rolników, tj. próba regulowania zasad pracy, regulacja modelowych ubrań roboczych i czynników ochronnych.
Dość dużym udogodnieniem jest możliwość korzystania z bezpłatnej opieki rehabilitacyjnej. Wielu rolników narzeka na problemy ze zdrowiem, ponieważ praca w takich warunkach jest naprawdę trudna.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego to bardzo dobre rozwiązanie. Zajmuje się tylko jedną grupą zawodową i jej poświęca całe zainteresowanie.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Prawie 9 osób dziennie ginęło na drogach w 2014 roku
Polska od lat jest w europejskiej czołówce krajów z największą ilością wypadków drogowych*. W 2014 roku odnotowano prawie 35 tys. wypadków (dane Komendy Głównej Policji), w których rannych zostało ponad
Warta: strategia dwóch marek przynosi wzrost
Majątkowa Warta zebrała w I kwartale 2014 r. ponad 950 mln zł składek. Oznacza to dynamikę na poziomie ponad 102%. Wzrost na bardzo konkurencyjnym rynku wynika z dobrej sprzedaży zarówno
Klienci BIK zapłacą mniej za ubezpieczenia InterRisk
Terminowa spłata kredytu ma wiele pozytywnych stron. Oprócz zmniejszenia zadłużenia, nierosnących odsetek, buduje się pozytywną historię kredytową. Pozwala ona na szybszei łatwiejsze zaciągnięcie kolejnej pożyczki. Może także przynieść wymierne korzyści
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!