Obowiązki Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS)
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego powstała ponad 20 lat temu, aby zapewniać osobom z branży rolniczej ubezpieczenie na życie. Jest to instytucja rangi państwowej i ma co najmniej kilka podstawowych funkcji do spełnienia. Jakie to funkcje? Czym tak naprawdę zajmuje się KRUS w praktyce?
Przede wszystkim dba o wszystkie ubezpieczenia społeczne dla rolników (emerytalne, zdrowotne, macierzyńskie, wychowawcze czy wypadkowe). Pomysł rozdzielenia tej branży był dobry szczególnie dlatego, że osób zatrudnionych w rolnictwie jest naprawdę wiele.
Oprócz zbierania składek i wypłacania ubezpieczeń KRUS ma swoje wewnętrzne cele. Chodzi głównie o szerokie działania edukacyjne, np. metody unikania wypadków przy pracy, przybliżanie faktów na temat BHP. Dodatkowo stara się kierować wszystkie ruchy na rzecz rolników, tj. próba regulowania zasad pracy, regulacja modelowych ubrań roboczych i czynników ochronnych.
Dość dużym udogodnieniem jest możliwość korzystania z bezpłatnej opieki rehabilitacyjnej. Wielu rolników narzeka na problemy ze zdrowiem, ponieważ praca w takich warunkach jest naprawdę trudna.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego to bardzo dobre rozwiązanie. Zajmuje się tylko jedną grupą zawodową i jej poświęca całe zainteresowanie.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Przydatne, lecz zapomniane assistance do konta
Holowanie auta, porada prawna czy zamówienie wizyty lekarza lub hydraulika – to tylko niektóre usługi dostępne w ramach bankowego assistance. W razie nagłych wypadków większość uprawnionych klientów zapomina jednak, że
Czy sprawca wypadku może odzyskać poniesione koszty z ubezpieczenia OC?
Według Sądu Najwyższego sprawca, wobec którego orzeczono środek karny w postaci naprawienia szkody, może ubiegać się o zwrot świadczeń zapłaconych na rzecz poszkodowanego. Uchwała z dnia 13 lipca 2011r podjęta
Jak pracuje Rzecznik Ubezpieczonych?
Rzecznik Ubezpieczonych działa, aby chronić interesy pokrzywdzonych oraz wspierać w sprawach nietypowych i teoretycznie bez wyjścia. Jakie jeszcze zadania należą do Rzecznika? Kto może prosić go o ratunek? Na liście
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!