Oblodzona powierzchnia a odszkodowanie

Oblodzona powierzchnia a odszkodowanie

Zima to trudny okres przede wszystkim dla kierowców. Kłopoty z dostosowaniem się do srogiej pogody mają również piesi. Muszą radzić sobie z minusową temperaturą, śniegiem i lodem na chodnikach. W takim przypadku nie trudno o złamanie czy zwichnięcie. Co robić, jeśli dojdzie do wypadku na oblodzonej nawierzchni?

W pierwszej kolejności trzeba wyjaśnić, że zadaniem każdego właściciela budynku jest odśnieżenie i zabranie lodu z wszystkich miejsc, zlikwidowanie błota czy groźnych kałuży oraz zapewnienie bezpieczeństwa lokatorom (usunięcie śniegu i sopli z pokrycia dachowego).

Aby zarządca nieruchomości poważnie traktował powyższe wytyczne, wprowadzona została ustawa, która obciąża nieposłusznych właścicieli i wypłaca rekompensaty finansowe dla pokrzywdzonych pieszych. Oznacza to, że każdy kto uległ wypadkowi może ubiegać się o pokrycie wydatków związanych z leczeniem urazów oraz powrotem do zdrowia.

Nie należy jednak zapominać, że podstawą ubiegania się o odszkodowanie jest zgromadzenie niezbędnej dokumentacji oraz określenie świadków, którzy są w stanie potwierdzić chronologię zdarzeń. Gdy brakuje osób obecnych przy wypadku można powoływać się na nagranie z usytuowanych w pobliżu kamer (jeśli takowe istnieją).

Zwykle jednak procedura odszkodowawcza trwa bardzo długo i nie w każdym przypadku kończy się dobrze dla samego poszkodowanego. Jeśli opinia ubezpieczyciela nie jest satysfakcjonująca istnieje możliwość wejścia na drogę sądową.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Umowa śmieciowa a obowiązki studenta
Next Czy warunki pracy poprawiają komfort?

You might also like

Prawa konsumenta 0 Comments

Reklamacja – czy konsument musi wymienić towar na inny?

Z powodu reklamacji konsumenci mogą skorzystać z dwóch uprawnień: bezpłatna wymiana zdefektowanego towaru lub bezpłatna naprawa. Uprawnienia konsumentów uregulowane są w ustawie o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Zgodnie z nimi

Prawa konsumenta 1Comments

Czy można oddać samochód po okresie leasingowania?

Wiele przedsiębiorstw chciałoby korzystać z oferty firm leasingowych, gdyż proponują atrakcyjne warunki i dogodne formy uiszczania opłat. Przeważnie obiektem zainteresowania są auta osobowe oraz pojazdy dostawcze. Często po wygaśnięciu umowy

Prawa konsumenta 3 komentarze

W grudniu zmienią się regulacje dotyczące reklamacji

– Po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględnia się – brzmi znajomo? Ograniczanie odpowiedzialności sprzedawcy i naruszanie terminów dotyczących zgłaszania zastrzeżeń odnośnie zakupionego towaru – to przykłady niezgodnych z prawem

1 Comment

  1. dezaftan
    11 sierpnia, 14:55 Reply
    Kłopoty z dostosowaniem się do srogiej pogody mają również piesi. Muszą radzić sobie z minusową temperaturą i innymi niebezpieczeństwami.

Leave a Reply