O czym pamiętać przy pisaniu służbowych mejli?
Korzystanie z poczty elektronicznej to obecnie podstawa funkcjonowania firmy. Większość problemów załatwia się za pośrednictwem wiadomości e-mail, aby zaoszczędzić czas na telefony czy spotkania. Jak porozumiewać się z klientami, wspólnikami i przełożonymi, aby wypaść profesjonalnie i utrzymać służbowy styl?
Bezbłędność, szanowanie zasad ortografii i interpunkcji to absolutne minimum. Aczkolwiek są równie istotne kwestie, na które patrzą odbiorcy wiadomości. Warto przypomnieć sobie rzadko używane zwroty grzecznościowe, na wstępie np. ,,Szanowni Państwo”, ,,Droga Pani”, ,,Pani Joanno”, na zakończenie np. ,,Z poważaniem”, ,,Wyrazy szacunku”. Są dowodem na najwyższą kulturę osobistą, elokwencję oraz zawodowe traktowanie bieżących spraw.
Lepiej unikać potocznych sformułowań i niechlujnego stylu, głównie jeśli kontrahentem jest duża firma, która ceni profesjonalizm i właściwe wychowanie. Niestosowne jest rozpoczynanie e-maila od ,,Witam” i kończenie na ,,Pozdrawiam”. Są to zwroty przeznaczone jedynie dla współpracowników lub bliskich znajomych.
Oprócz kwestii merytorycznych warto zwrócić uwagę również na właściwe nazwanie wysyłanej wiadomości, poprawne dodanie załączników i dopisanie historii korespondencji po długiej przerwie we współpracy.
Odpowiednio zbudowana wiadomość elektroniczna jest świadectwem dla firmy i całej kadry. Daje jasny sygnał, że zatrudnieni traktują swoje powinności poważnie i sumiennie prowadzą interesy.
red.Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
10 sposobów na dobrą atmosferę w pracy
Sukces w pracy zależy nie tylko od zaangażowania, talentu czy ambicji pracownika. Wpływa na to również życzliwe otoczenie biurowe, w którym ludzie się lubią, szanują i wspierają. Jeśli choć jedna
Czy spory między pracownikami można szybko rozwiązać?
Kłótnie i spory są normalnym procesem, który ma miejsce w większych społecznościach. Rozbieżny pogląd na świat, różne doświadczenia i predyspozycje powodują, że pracownicy wypowiadają różne zdanie na omawiane sprawy. Aczkolwiek
Kiedy należy się urlop bezpłatny?
Każdy podwładny zatrudniony w ramach umowy o pracę ma prawo przedstawiać wniosek o urlop bezpłatny. Oczywiście końcowa decyzja leży w rękach przełożonego, który bada zasadność przydzielenie wolnego. Kiedy pracownik może
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!