O czym pamiętać przed podjęciem pracy poza Polską?

O czym pamiętać przed podjęciem pracy poza Polską?

Wielu Polaków decyduje się na poszukiwanie pracy za granicą. Przede wszystkim nie widzą perspektyw dla siebie i odpowiedniej ścieżki kariery. Najbardziej przyciągają ich pieniądze i chęć szybkiego awansu oraz luksusowego życia. Na co uważać i o czym pamiętać przy wybieraniu pracy za granicą?

Osoba szukająca pracy musi zdecydować się na jedną z form znajdowania zatrudnienia. Może osobiście szukać indywidualnego pracodawcy, który potrzebuje pracowników na pracę sezonową lub na stałe i na własną rękę organizować wszystkie formalności. Jednak dużo większym zainteresowaniem cieszą się firmy pośrednictwa pracy, które posiadają rozbudowaną bazę ofert oraz ogłaszają grupowe transporty do pracy.

Trzeba jednak pamiętać, że szukanie zatrudnienia w obu omówionych wcześniej przypadkach wiąże się z ogromnym ryzykiem. Głównie dlatego, że niejednokrotnie można trafić na oszustów, którzy wcale nie oferują pracy, a szukają taniej siły roboczej lub chcą wykorzystać niewiedzę ludzi.

Należy sprawdzić przyszłego zatrudniającego zza granicy, aby mieć pewność, że posada jest uczciwa, a przełożony wypłaci godziwe wynagrodzenie. W przypadku pośredników pracy trzeba mieć na uwadze, że nie wszyscy mają licencje na świadczenie usług, a proponowane propozycje nie są potwierdzone.

Na zakończenie trzeba sprawdzić jak została sporządzona umowa oraz czy nie zawiera haczyków oraz niekorzystnych warunków. Jeśli język jest przeszkodą warto przetłumaczyć dokument, aby mieć pewność.

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Podstawowe obowiązki syndyka
Next Problemy z wynajętym samochodem

You might also like

Kto kontroluje przestrzeganie Kodeksu Pracy?

Sprawozdania Centralnego Inspektoratu Pracy pokazują jasno jakie przepisy nie są przestrzegane przez polskich przedsiębiorców wobec pracobiorców. W kraju odbywa się średnio 90 tysięcy kontroli u 70 tysięcy firm rocznie. Niestety

Praca 0 Comments

Jak ograniczyć waśnie między zatrudnionymi?

Kłótnie i spory są normalnym procesem, który zachodzi w większych grupach społecznych. Odmienne przekonania, różne doświadczenia i predyspozycje sprawiają, że pracownicy mają różne zdanie na zawodowe tematy. Jednak na granicy

Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?

Duża część stanowisk pracy powoduje, że zatrudniony jest przemęczony, zestresowany i ciągle nerwowy. Narastająca presja, poczucie odpowiedzialności za niepowodzenia i nagany wywołują depresję i załamanie. To początek wypalenia zawodowego. Jak

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply