Nowości w emeryturach mieszanych

Osoby, które otrzymują emeryturę według nowych zasad i osiągnęły wiek emerytalny między 2009 a 2013 rokiem mają prawo do pobierania świadczenia mieszanego. Na czym polega emerytura mieszana i w jaki sposób oblicza się jej wysokość?

Jeśli dowolna osoba otrzymała prawo do świadczenia emerytalnego w roku obecnym będzie uzyskiwać co miesiąc z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych należne pieniądze. Odliczanie odpowiedniej wartości odbywa się następująco: 20% świadczenia według starej zasady obliczania, a 80% według nowych reguł.

W poprzednich latach również przysługiwało prawo do emerytury mieszanej, jednak w innych proporcjach. W roku 2009 stosunek był odwrócony, bowiem świadczenie wynosiło 80% według starej zasady i 20% na podstawie nowej. Rok później 70%-30%. W 2011 roku 55% do 45%, natomiast w roku poprzednim 35% do 65%.

Stare zasady obliczania świadczenia emerytalnego to kwota bazowa, okresy składkowe i nieskładowe. Natomiast nowe ustalenia to kwota bazowa z dodaniem średniej długości życia.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Charakterystyka międzynarodowego wolontariatu
Next Wszystko o zasiłkach w Wielkiej Brytanii

You might also like

Do końca lipca ubezpieczeni mogą wskazać, gdzie mają być przekazywane ich składki emerytalne

Od kwietnia otwarte jest okienko transferowe pozwalające na podjęcie decyzji o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE lub pozostawienie całości w ZUS. W 2014 roku OFE wybrało 2,5 mln osób. – Pierwsze

Emerytury 0 Comments

Nie takie OFE straszne – Emerytura

W ostatnim czasie na temat Otwartych Funduszy Emerytalnych pojawia się bardzo wiele negatywnych komentarzy. Expander podkreśla jednak, że większość stawianych im zarzutów wynika z obowiązujących przepisów lub braku odpowiednich regulacji.

Wiadomości 0 Comments

Przedsiębiorco nie licz na ZUS i OFE

Osoby prowadzące własny biznes uzyskują emerytury w wysokości ok. 1200 zł netto, czyli znacznie poniżej średniej wartości takiego świadczenie w naszym kraju. Niska emerytura może być dla nich szczególnie dotkliwa,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply