Najczęstsze problemy skórne występujące u osób starszych

Najczęstsze problemy skórne występujące u osób starszych

Decydując się na wykonywanie pracy opiekunki osób starszych, warto wiedzieć z jakimi problemami mogą borykać się seniorzy. Do częstszych dolegliwości pojawiających się w starszym wieku zalicza się te ze strony skóry. Wraz z tym, jak przybywa nam lat nasza skóra staje się cieńsza, bardziej sucha, zwiększa się jej wrażliwość. Jeśli nie będziemy o nią dbać, da o sobie znać różnymi dolegliwościami.

Co zrobić z przesuszoną skórą?

Im jesteśmy starci, tym nasza skóra bardziej przesuszona i mniej jędrna. Jest to wynik zanikają w niej gruczołów łojowych, co wiąże się z utratą naturalnej bariery ochronnej. Dochodzi do nadmiernej utraty wody i zwiększenia negatywnego wpływu czynników zewnętrznych. Najbardziej na przesuszenie narażone są takie miejsca, jak:
– twarz;
– dłonie;
– przedramiona;
– podudzia.
Na szczęście ze zbyt suchą skórą u seniorów można sobie poradzić. Wystarczy pamiętać o regularnej pielęgnacji. Do mycia seniorów wykorzystywać należy wyłącznie łagodne preparaty. Po umyciu i dokładnym osuszeniu skórę należy nawilżyć. Obecnie wybierać można między różnymi kremami i balsamami o działaniu nawilżającym, które skutecznie poprawiają kondycję skóry.

Co robić w przypadku grzybicy skóry?

Jeśli skóra nie zostanie w porę nawilżona, może zacząć pękać. To z kolei sprzyja infekcjom grzybiczym, które najczęściej atakuję stopy oraz intymne części ciała. Objawy grzybicy skóry są bardzo nieprzyjemne i uciążliwe. Pojawia się przede wszystkim silny świąd. Aby uniknąć pojawienia się grzybicy skóry u seniora, należy przede wszystkim do mycia skóry używać łagodnych środków o pH zbliżonym do pH skóry. Takie preparaty nie będą uszkadzały niewidocznej warstwy na skórze. Jeśli grzybica pojawi się, niezbędne może być zastosowanie środków przepisanych przez lekarza.

Jak radzić sobie z odparzeniami?

Problemem dotykającym seniorów są również odparzenia. Do ich pojawienia się dochodzi na skutek zbyt dużego ucisku lub tarcia. Często pojawiają się one u osób unieruchomionych, a także tych, u których występuje nietrzymanie moczu. Odparzenia najczęściej tworzą się w fałdach skórnych. W przypadku kobiet typowym miejscem są rejony zlokalizowane pod piersiami. Aby odparzenia nie pojawiły się, należy odpowiednio pielęgnować skórę. Po umyciu trzeba ją dokładnie osuszyć, robiąc to jednak bardzo delikatnie. Następnie miejsca narażone na odparzenia trzeba posmarować kremem ochronnym. Dobrze, aby miał on lekką konsystencję. Dzięki temu powierzchnia skóry będzie chroniona przed działaniem takich czynników drażniących, jak pot czy mocz. Warto pamiętać, że odparzenia mogą być początkiem odleżyn, czyli poważnych ran pojawiających się u osób unieruchomionych. Ich wyleczenie nie jest proste. Dlatego tak ważne jest, aby uniknąć wystąpienia odparzeń.

Skóra osób starszych wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Kilka prostych kosmetyków, regularność w ich stosowaniu, dokładne mycie i osuszanie skóry – wszystko to pozwala uniknąć problemów skórnych u seniorów, a tym samym przełoży się na większy komfort życia osoby w wieku podeszłym.

ATERIMA MED – Zapoznaj się z naszymi ofertami pracy dla opiekunek osób starszych.

Previous Śmierć bliskiego w Anglii – czy należy mi się odszkodowanie?
Next Prowizja za udzielenie pożyczki może być niedozwolona. Sąd Najwyższy staje po stronie konsumentów

You might also like

Wiadomości 2 komentarze

Wydatki na aplikację prawniczą – kiedy można odliczyć od przychodu?

Prawnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na aplikację swojego pracownika. Taki przywilej nie przysługuje jednak w odniesieniu do wydatków poniesionych na ich własną aplikację.

Wiadomości 0 Comments

Zadłużeni we frankach lepiej radzą sobie z terminową spłatą rat niż kredytobiorcy w złotych

W sektorze bankowym jest ok. 540 tys. aktywnych umów kredytowych we frankach szwajcarskich. Sytuacja na rynku walutowym daje się we znaki frankowiczom, chociaż – jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowych

Wiadomości 0 Comments

Inflacja wróci pod koniec roku. RPP słusznie pozostawiła stopy bez zmian

Dobrze, że Rada Polityki Pieniężnej na razie nie zmienia stóp procentowych – uważa Piotr Bujak, szef zespołu analiz makroekonomicznych PKO BP. Jego zdaniem kolejna obniżka mogłaby bowiem zaszkodzić złotemu. Główna stopa procentowa w dalszym ciągu pozostaje na

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply