Na jakich zasadach wypłaca się ubezpieczenie chorobowe?

Na jakich zasadach wypłaca się ubezpieczenie chorobowe?

Ubezpieczenie chorobowe ustanowiono, żeby chronić pracownika na wypadek problemów zdrowotnych lub z okazji narodzin dziecka. Zazwyczaj przyznawane jest osobom przyjętym w ramach umowy o pracę. Kto może starać się o wypłatę świadczenia chorobowego?

Najpierw trzeba powiedzieć, że ubezpieczenie chorobowe przydzielane jest na podstawie właściwie opłacanych składek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami funkcjonują dwie metody uiszczania płatności: obowiązkowe i dobrowolne.

Do regulowania składek chorobowych zmuszeni są zatrudnieni (bez prokuratorów), prowadzący działalność rolniczą oraz odbywający służbę zastępczą. Natomiast we własnym zakresie decyzję podejmują osoby mające ubezpieczenie emerytalne i rentowe, które dysponują umową agencyjną, akordową, założyły firmę lub są osobami duchownymi.

Podsumowując można stwierdzić, że warunkiem uzyskania ubezpieczenia jest regularne regulowanie składek oraz możliwość udowodnienia dokonywanych płatności.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Jak zarabiają obwoźni handlarze?
Next Czym charakteryzuje się ubezpieczenie wypadkowe?

You might also like

Zasiłki 2 komentarze

Komu należy się świadczenie aktywizacyjne?

W Polsce bezrobocie pozostaje na stałym poziomie od dłuższego czasu. Trudno zdobyć atrakcyjną pracę z odpowiednim wynagrodzeniem. Z tego względu funkcjonuje wiele programów, które niosą pomoc osobom starającym się o

Zasiłki 0 Comments

Jak skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego?

Pracownik przyjęty na zasadach umowy o pracę ma prawo do ubezpieczeń społecznych i wielu ulg zdrowotnych. Są one przyznawane, ponieważ pracodawca odprowadza odpowiednie składki. Jak zatem wygląda kwestia zasiłku rehabilitacyjnego?

Zasiłki 0 Comments

Kwoty zasiłku rehabilitacyjnego

Zasiłek rehabilitacyjny jest przyznawany w momencie, gdy pacjent po wypłatach z funduszu chorobowego, nadal wykazuje oznaki choroby i złego stanu zdrowia. Może być wypłacany na rzecz chorego do jednego roku.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply