Na jakich zasadach przydziela się urlopy okolicznościowe?

Na jakich zasadach przydziela się urlopy okolicznościowe?

Zgodnie z Kodeksem pracy każdy pracownik zatrudniony w ramach umowy o pracę ma możliwość wzięcia urlopu okolicznościowego. Można go wykorzystać tylko w wyjątkowych przypadkach i po spełnieniu podstawowych warunków. Kiedy należy się urlop okolicznościowy?

Najpierw trzeba wyjaśnić, że urlop okolicznościowy ważny jest w odniesieniu do dni, kiedy podwładny nie przychodzi do firmy z powodu zdarzeń bardzo osobistych. Wspomnieć należy przede wszystkim o zgonie, narodzinach lub innej ważnej uroczystości.

Aby urlop mógł zostać przydzielony należy złożyć wniosek i dostarczyć go szefowi. Ważne jest określenie daty nieobecności oraz dokładnie opisanie przyczyn. Warto jednak wiedzieć, że czasami nie może zostać przyznany.

Dwa dni urlopowe podwładny dostanie, jeśli zgłosi narodzenie dziecka, swój ślub lub pogrzeb rodziców, potomków lub małżonka. Natomiast jeden dzień w przypadku, kiedy zdarzenie nie jest tak ważne (np. ślub dziecka, śmierć dziadków lub rodzeństwa).

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Na jakich zasadach zakłada się spółki europejskie?
Next Z jakimi problemami borykają się urzędy pracy?

You might also like

Co zrobić, aby terminowo oddawać wszystkie dokumenty?

Praca zawodowa wiąże się z wieloma problemami i sporami do usunięcia. Sposobów oraz opcji radzenia sobie z kłopotami jest wiele i uzależnione są od indywidualnych cech osobowości. Jednych mobilizują, innych

Praca 0 Comments

Na jakie przywileje może liczyć podwładna w ciąży?

Według obowiązujących przepisów nie istnieją ograniczenia zawodowe dla kobiet w ciąży. Oczywiście zadania powinny zostać dobrane do predyspozycji fizycznych oraz wskazówek lekarza. Czy ciężarna podwładna może oczekiwać na ewentualne przywileje?

Współczynnik urlopowy w 2013 roku

Każdy zatrudniony na zasadach umowy o pracę ma możliwość wykorzystania przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Powinien go wybrać w czasie zgodnym z wcześniejszymi deklaracjami. W sytuacji, kiedy zatrudniony ma prawo do

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply