Na jakich zasadach pracuje Rada Fiskalna?
W planach wakacyjnych rządu nie widnieje wiele punktów. Aczkolwiek pozostało kilka priorytetowych, które muszą zostać wykonane. Wśród nich jest również zbudowanie Rady Fiskalnej. Czym będzie się zajmowała organizacja? Na jakich zasadach będzie działać?
Na wstępie należy wyjaśnić, że kształtowanie Rady Fiskalnej to pomysł, który leży w sejmie od niecałego roku. Wciąż jednak nie został zaakceptowany i wprowadzony w życie. Na szczęście dostępne są szczegółowe wiadomości dotyczące wykonywanych obowiązków.
Chodzi w pierwszej kolejności o profesjonalne monitorowanie finansów państwowych, zmniejszanie dziury budżetowej, ograniczanie zadłużenia publicznego oraz sporządzanie wiarygodnych prognoz przychodów i rozchodów.
Zgodnie z wstępnymi ustaleniami Rada powinna składać się z trzech członków, którzy wskazywani będą kolejno przez prezydenta, prezesa NBP i PAN oraz wybierani przez posłów w ramach głosowania. Z pewnością kandydatami będą tylko osoby inteligentne, z kwalifikacjami i z dużą wiedzą na temat ekonomii i finansów.
Wedle ekspertów Rada Fiskalna to ciekawy pomysł i nadzieja na odzyskanie płynności finansowej. Dzięki poradom najmądrzejszych możliwe będzie uformowanie realnego planu, który zredukuje niepożądane wydatki i pozwoli na odzyskanie niedoborów.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Rozważania o prawie rodzinnym: między jednością a separacją
Życie rodzinne niesie ze sobą wiele radości, ale także potencjalnych konfliktów i wyzwań. W takich chwilach, gdy harmonia zostaje zakłócona, prawo rodzinne wchodzi do gry, chroniąc prawa i dobro jednostek.
Gdzie można spotkać interwenienta?
Interwenientem jest osoba, która uczestniczy w procesie cywilnym. Zazwyczaj przyczyną włączenia do postępowania jest spełnienie konkretnego celu. W zgodzie z polskim prawem interwencja przyjmuje dwie formy. Jaki podział wybiera się
Inflacja wróci pod koniec roku. RPP słusznie pozostawiła stopy bez zmian
Dobrze, że Rada Polityki Pieniężnej na razie nie zmienia stóp procentowych – uważa Piotr Bujak, szef zespołu analiz makroekonomicznych PKO BP. Jego zdaniem kolejna obniżka mogłaby bowiem zaszkodzić złotemu. Główna stopa procentowa w dalszym ciągu pozostaje na
1 Comment
Aneta
11 września, 19:10