Na czym polega wydziedziczenie?
Wydziedziczenie to pozbawienie członka rodziny praw do spadku. Procedura ta może zostać dopełniona tylko poprzez odpowiedni zapis testamentowy. Jakie są powody wydziedziczania i dlaczego niektórzy posuwają się do takiego działania?
Przede wszystkim wydziedziczane są osoby, które mają prawa do otrzymania majątku po zmarłej osobie. Chodzi przede wszystkim o dzieci, wnuki, prawnuki lub współmałżonka.
Powodów odsunięcia któregoś członka rodziny od dziedziczenia jest wiele. Głównie chodzi o sytuacje, które miały wpływ na dobre relacje między bliskimi. Na przykład dopuszczono się działania, które zagrażało życiu lub zdrowiu przekazującego majątek. Oprócz tego dzieci lub wnuki nieustannie ignorowały potrzeby spadkodawcy, nie opiekowały się oraz nie spełniały podstawowych potrzeb.
Informacja o wydziedziczeniu może zostać zapisana w jednym z punktów testamentu wraz z uzasadnieniem. Jest to jedyna możliwość prawna potwierdzająca wolę zmarłego spadkodawcy.
Jeśli testament został napisany przed momentem, kiedy wydziedziczony zrehabilitował się za swoje niedopuszczalne zachowanie, można dochodzić próby odzyskania należnego majątku. Zazwyczaj udaje się to uzyskać po konsultacji z notariuszem, który rozstrzyga wynik.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Prawidłowe rozdzielanie spadku
Spadek to przepisanie wszystkich dóbr majątkowych na członka rodziny na podstawie testamentu lub innego aktu potwierdzonego notarialnie. Wszystko z pozoru wydaje się łatwe. Nic bardziej mylnego. Problemy zaczynają się wtedy,
W jaki sposób sąd dokonuje podziału spadku?
Na temat spadku trzeba mówić w stosunku do całości praw i zobowiązań, które w momencie stwierdzenia zgonu właściciela przenoszone są na wskazaną osobę. Zazwyczaj udostępnienie mienia lub długów następuje na
Kiedy stosuje się tzw. zachowek?
Według przepisów testamentowych spadkobiercy muszą otrzymać przysługujące im wartości materialne lub pozostałe, wymienione w dokumencie. Bywają jednak sytuacje, kiedy zmarły wypisał ze spadku jednego z członków rodziny. Wtedy pokrzywdzony może
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 11:06