Na czym polega umowa barterowa?
Od lat znano system barterowy, kiedy pieniądze nie istniały we wszystkich państwach. Okazuje się, że w niektórych przypadkach do teraz jest wybierany i z sukcesami wypełnia swoją rolą. Również w Polsce jest znany oraz opisany prawnie. Wraz z rozpoczęciem tego roku ustawę zmodyfikowano i rozwiązano pojawiające się pytania. O co chodzi w umowach barterowych?
Na początek warto wyjaśnić, że przedmiotem transakcji barterowej jest wymiana przedmiotów, które mają identyczną lub zbliżoną wartość. Inaczej mówiąc dochodzi do przekazania bez gotówki.
Barter jest omówiony w polskich przepisach, jednak do dziś nie ustalono wzoru umowy, na podstawie której zorganizowania zostanie operacja. Warto zadbać o podstawowe informacje dotyczące uczestników, wymienione towary oraz ich uśrednioną cenę.
Powyższe ustalenia mogą wskazywać podobieństwo do umowy zamiany. Aczkolwiek zazwyczaj zachodzi odpłatnie, dobrowolnie oraz dopuszcza wprowadzenie pieniędzy. Warto dodatkowo wspomnieć, że celem barteru może być usługa i inne świadczenie.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Wpływ sytuacji gospodarczej na kursy walut
Rynek walut jest w bardzo dużym stopniu związany z sytuacją gospodarczą w danym kraju. Istnieje kilka podstawowych czynników, które posiadają bardzo duży wpływ na to jak kształtują się ceny walut.
O czym mówi ustawa antymonopolowa?
Podstawą właściwego funkcjonowania gospodarki jest zagwarantowanie właścicielom prawa do zdrowej konkurencji, a klientom dostępu do wybranych towarów i usług. Bywają natomiast sytuacje, gdy duże firmy degradują mniejsze, usuwają rywali, górują
Trwają prace nad propozycjami pomocy dla kredytobiorców walutowych
Zwrot określonej części spreadów walutowych z przeszłości, możliwość oddania mieszkania w zamian za umorzenie kredytu oraz przewalutowanie – to obszary, które należy wziąć pod uwagę, próbując rozwiązań problemy spłacających kredyt w walutach obcych –
1 Comment
Aneta
11 września, 19:18