Mieszkania zastępcze dla bezdomnych
Każda osoba bezdomna może starać się o mieszkanie (pomieszczenie zastępcze) w ramach pomocy od miasta. Jest to podstawowe zadanie instytucji gminnych i powinno być realizowane zgodnie z zapotrzebowaniem. Istnieją przypadki, kiedy udzielenie pomocy jest konieczne i nie może być odwlekane.
Przede wszystkim prawo do mieszkania ma kobieta w stanie błogosławionym. W takiej sytuacji gmina powinna wziąć pod uwagę dobro dziecka i zagwarantować przyszłej matce dach nad głową. Jeśli o lokal ubiega się więcej osób, powinna być uprzywilejowana.
Oczywiście pomieszczenia oferowane przez miasto mają zaniżony standard i nie odpowiadają mieszkaniom dostępnym na rynku nieruchomości. Zwykle są dużo mniejsze (ok. 6 m2 dla jednej osoby) oraz nie posiadają rozbudowanego wyposażenia. Lokale zastępcze to w większości przerobione pustostany. Dzieje się tak dlatego, że władze miasta nie mają funduszy na budowę.
Pierwszeństwo przy rozdzielaniu lokali zastępczych mają przyszłe matki, osoby starsze, bezdomni, wychowankowie domów dziecka, niepełnosprawni oraz pokrzywdzeni w klęskach żywiołowych.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Wszystko o rencie socjalnej
Zgodnie z funkcjonującymi w Polsce przepisami prawo do renty socjalnej uzyskuje osoba, która wykazuje niezdolność do rozpoczęcia pracy. Wypłacaniem świadczenia trudni się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który podejmuje decyzję o przelewaniu
Wszystko o kontraktach socjalnych
Każdy pracownik socjalny posiada całą listę obowiązków koniecznych do wypełnienia w okresie swojej pracy zawodowej. Wśród wielu jest pomoc biednym i niesamodzielnym rodzinom, znalezienie wyjścia z ciężkiej sytuacji życiowej oraz
Na jakich zasadach przyznaje się zasiłek celowy?
W Polsce system socjalny jest dobrze rozwinięty. Rząd wprowadził liczne świadczenia oraz pomoc finansową dla potrzebujących. Wśród całej masy dostępnych znajduje się również zasiłek celowy. Kto może z niego skorzystać?
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 10:56