Metody uzyskiwania spadków
Spadek przekazywany jest w wyniku potwierdzonych zapisów aktu notarialnego. Tego typu sprawami zajmuje się tym sąd, który powinien przyznać prawo do dziedziczenia majątku lub jego części zgodnie z przedłożonymi dokumentami.
Testament zostaje ogłoszony po śmierci osoby przekazującej spadek. Odczytywany jest w gronie rodziny i najbliższych osób. Osoby ujęte w zapisie mogą zgodzić się na przyjęcie spadku lub nie. O ostatecznej decyzji należy poinformować sąd i notariusza w ciągu pól roku od odczytu. Do tego czasu osoba wymieniona w testamencie nie jest właścicielem części majątku.
W momencie, gdy spadkobierca podejmie decyzję o przyjęciu spadku sporządza się akt, który wyraźnie stwierdza przekazanie praw własności oraz praw do użytkowania nieruchomości lub innych dóbr. Od samego spadkobiercy zależy, w jaki sposób zatwierdzi posiadanie majątku (notarialnie lub sądownie).
Jeśli wybierze akt notarialny musi udać się do wybranego notariusza i sporządzić zapis. W przypadku sądu powinno się przedstawić wniosek o uznanie spadku oraz odpis testamentowy. Na koniec odbywa się rozprawa, która stwierdza pełnoprawne przejęcie spadku.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Na czym polega wydziedziczenie?
Wydziedziczenie to pozbawienie członka rodziny praw do spadku. Procedura ta może zostać dopełniona tylko poprzez odpowiedni zapis testamentowy. Jakie są powody wydziedziczania i dlaczego niektórzy posuwają się do takiego działania?
Wszystko o zapisie windykacyjnym
O zapisie windykacyjnym można mówić, jeśli autor testamentu przyznaje konkretne mienie (np. gospodarstwo domowe, nieruchomość, rzecz lub inna własność o wartości materialnej lub sentymentalnej) wyznaczonej z imienia i nazwiska osobie.
ABC postępowania spadkowego
Postępowanie spadkowe wszczynane jest w celu ustalenia spadkobierców pozostawionego mienia. Odbywa się za pośrednictwem sadu, który przyznaje należne części spadku konkretnym osobom. Jak rozpocząć takie postępowanie i jakie są procedury
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 11:11