Metody mediacyjne
Wiele rodzin boryka się z problemami. Głównie są to konflikty na linii rodzice-dzieci. Czasami ze zwykłych kłótni przeradzają się w awantury i długotrwałe nieporozumienia. W takich przypadkach sąd może zarządzić zastosowanie mediacji. Na czym polega na metoda porozumiewawcza i kiedy się stosuje?
Stosowana jest przede wszystkim po to, aby poprawić nadszarpnięte relacje rodzinne (między małżonkami i dziećmi). Oprócz tego, by załagodzić powstałe spory i wyczyścić ogólną atmosferę panującą w domu.
Cały proces mediacyjny odbywa się za pośrednictwem mediatora, który pełni rolę pośrednika i przewodnika. Ma on swoim doświadczeniem, wsparciem i umiejętnościami psychologicznymi naprawić kontakty rodzinne oraz doprowadzić do zgody i zacieśnienia dawno poluzowanych więzi między domownikami. Musi zachować obiektywizm, nie usprawiedliwiać żadnej ze stron.
Skutkiem mediacji ma być doprowadzenie do ugody i poprawy ogólnej kondycji rodziny. Powinny zostać wyczyszczone wszystkie stare i aktualne sprawy, które powodowały konflikty. Czasami zadaniem mediatora jest porozumienie przy sprawie rozwodowej oraz ustalenie warunków satysfakcjonujących dla obu stron.
Jeśli uda się dojść do porozumienia spisywana jest ugoda, jej wytyczne oraz ustalenia obu stron. Zatwierdza ją mediator i przekazuje do sądu, który zlecił mediację.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 11:07