Lokaty strukturyzowane vs lokaty terminowe – która opcja jest lepsza dla przeciętnego „drobnego ciułacza”?
Każdy chce pomnażać swoje oszczędności, jednak dobre chęci nie wystarczą. Należy wybrać odpowiedni sposób i zaplanować działania. Spontaniczne inwestowanie nie przyniesie upragnionych dochodów. Instytucje finansowe kuszą wysokimi zyskami z produktów inwestycyjnych, w tym z lokat strukturyzowanych. Jednak przeciętny posiadacz rachunku bankowego wciąż najchętniej wybiera lokatę. Czy warto upierać się przy tym klasycznym rozwiązaniu?
Lokata – pewny, ale niewielki zysk
Obok kont oszczędnościowych, w niektórych bankach otwieranych automatycznie do rachunku rozliczeniowego, to właśnie lokaty terminowe są najpopularniejszym rozwiązaniem, wybieranym przez Polaków celem pomnażania oszczędności. Jest to prosta w funkcjonowaniu forma oszczędzania. Depozyt bankowy polega na przekazaniu określonej kwoty instytucji finansowej na z góry wskazany czas. Zysk z lokaty zależy przede wszystkim od poziomu stóp procentowych, ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej na podstawie aktualnej koniunktury. Jest to zysk pewny, ale niewielki, ponieważ banki inwestują pieniądze z lokat w gwarantowane przez Skarb Państwa obligacje.
Struktura, czyli dwuelementowy portfel inwestycyjny
W przeciwieństwie do typowej lokaty, struktura daje szansę większych zysków przez podzielenie kapitału i jednoczesne zainwestowanie w dwie różne ścieżki inwestycyjne. Większą część oszczędności klienta instytucja finansowa lokuje, podobnie jak ma to miejsce w przypadku lokaty, w obligacje skarbowe. Celem takiego działania ma być gwarancja zwrotu pierwotnej kwoty lub znacznej jej części nawet w przypadku niepowodzenia bardziej ryzykownej części portfela inwestycyjna. Druga, mniejsza część kapitału, trafia na dające obietnicę większego zysku opcje oraz akcje przedsiębiorstw. To ona potencjalnie stanowi o wysokości wypracowanego efektu finansowego. Szczegóły można znaleźć np. na stronie finansowysupermarket.pl.
Podobne, a jednak różne
Podobieństwo lokaty terminowej i strukturyzowanej polega na zamrożeniu pieniędzy przez przekazanie ich instytucji finansowej. Należy zatem z góry zaplanować domowe wydatki i zastanowić się nad prawdopodobieństwem pojawienia się nagłych potrzeb finansowych. Jest to ważne, ponieważ wcześniejsze rozwiązanie umowy wiąże się w obu przypadkach z utratą zysków. Jednak przedterminowe zerwanie lokaty strukturyzowanej oznacza także stratę części kapitału – tej, która trafiła na zyskowne, ale ryzykowne opcje i akcje.
Dobrze wybrać, mądrze inwestować
Oszczędzanie wymaga dyscypliny, ale przede wszystkim poświęcenia czasu na zrozumienie wybranych instrumentów inwestycyjnych. Nie powinno się inwestować oszczędności w sposób, który nie jest w pełni zrozumiały dla ich posiadacza. Dlatego właśnie ze względu na prostotę funkcjonowania klasyczna lokata terminowa okazuje się wygodnym rozwiązaniem. Inaczej jest z lokatą strukturyzowaną. Budowę i prowadzenie portfela inwestycyjnego należy oddać w zarządzanie doradcy finansowemu, z uwagi na duże ryzyko, związane z nieumiejętnym działaniem na rynku inwestycyjnym. Powoduje to wzrost kosztów struktury, ponoszonych przez oszczędzającego. Jednak powierzenie kapitału profesjonalnemu doradcy, mimo dodatkowych opłat, zmniejsza ryzyko mniej pewnych instrumentów, na których opiera się lokata strukturyzowana. Dlatego warto, składając większość oszczędności na depozyt bankowy, rozważyć przekazanie instytucji finansowej części posiadanego kapitału właśnie z myślą o lokacie strukturyzowanej.
You might also like
UE chce lepszej ochrony dla klientów firm ubezpieczeniowych
Klienci kupujący ubezpieczenia będą musieli być lepiej informowani o produktach, które wybierają, a także o charakterze, w jakim występuje sprzedawca polisy i jego wynagrodzeniu. Nowe szersze obowiązki na dystrybutorów ubezpieczeń nakłada unijna dyrektywa IDD,
Artyści i fotografowie coraz częściej wchodzą na drogę sądową
Korzystanie z twórczości innej osoby może naruszać jej prawa majątkowe i osobiste. Plagiat jest zjawiskiem stosunkowo częstym w szkolnictwie, zwłaszcza wyższym. Coraz większa jest jednak świadomość konieczności walki z tym zjawiskiem na uczelniach. Rośnie
Czy ISP ma prawo do blokowania stron www?
W ostatnich latach media systematycznie powracają do problemu związanego z blokowaniem stron internetowych jako działania wykonywanego przez dostawców usług internetowych. Trudno się jednak temu dziwić, skoro mamy do czynienia ze
1 Comment
mrio
01 lutego, 07:55