Legalny podsłuch

Legalny podsłuch

W ostatnim czasie zmianie uległy przepisy mówiące o podsłuchach zakładanych przez policję. Do niedawna wniosek o założenie podsłuchu nie musiał być wyczerpująco uzasadniony. Jak jest teraz?

Podsłuch to typowe działanie podczas kontroli operacyjnej, której prowadzenie jest utajnione. Zazwyczaj kontroli podlega poczta oraz inne dowody uzyskane przy pomocy specjalistycznych urządzeń technicznych.

Proces przeprowadzania tajnej kontroli jest ściśle określony normami, które mówią o:

  1. działaniu mających na celu ustaleniu sprawców poprzez zdobycie dowodów,
  2. uprzednim wydaniu przez sąd pozwolenia na wniosek policji,
  3. możliwości tajnej kontroli po wykorzystaniu wszystkich jawnym środków.

Policja składając wniosek musi uzasadnić swoje postępowanie od czerwca 2011 roku, czyli od dnia nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Przed aktualizacją wystarczyło podsumować, iż inne środki publiczne nie były by efektywne.

Rozmowy telefoniczne mogą być kontrolowane przez policje przez okres 3 miesięcy, w przypadku szczególnych okoliczności przez pół roku. Jeśli oczekiwanie mogłoby spowodować zniszczenie dowodów przez oskarżonego, policja może dokonać kontroli na podstawie zgodny prokuratora. W tym wypadku złożenie wnioski do sądu jest także konieczne, ponieważ w przypadku jego sprzeciwu, służby publiczne musza zniszczyć zebrane dowody.

W trakcie badania sprawy policja może uzyskać dowody związane z innym przestępstwem lub inną osobą. Wtedy odbywa się postępowanie karne z innego powództwa. Istotne jest, iż po zakończeniu procesu dowody uzyskane podczas tajnej operacji kontrolnej są niszczone.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

Previous Czym jest nadzór penitencjarny?
Next Czy niepełnoletni mogą zawrzeć sakrament małżeństwa?

You might also like

Prawo karne 0 Comments

Jak karać stalking?

Wraz z rozwojem technologicznym na świecie wzrasta zagrożenie i rodzą się niechciane i nieprzewidziane komplikacje z tym związane. Przykładem może być chociażby stalking, który dawno temu zadebiutował za granicą, a

Prawo karne 1Comments

W jaki sposób szacuje się wysokość grzywny?

Zgodnie z ustaleniami polskiego prawa funkcjonuje przynajmniej kilka metod dyscyplinowania niebezpiecznych obywateli. Wśród rozwiązań stosowanych przez sąd znajduje się kara pozbawienia wolności, areszt tymczasowy, prace społeczne lub mandat karny. Ostatnia

Prawo karne 0 Comments

Prawa i obowiązki świadka koronnego?

Świadek koronny to osoba, która wyraziła zgodę na przekazywanie informacji istotnych w całym postępowaniu pod warunkiem, że kara zostanie maksymalnie zminimalizowana. Świadek koronny to kluczowa postać w procesach sądowych, posiada

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply