Kwoty zasiłku rehabilitacyjnego

Kwoty zasiłku rehabilitacyjnego

Zasiłek rehabilitacyjny jest przyznawany w momencie, gdy pacjent po wypłatach z funduszu chorobowego, nadal wykazuje oznaki choroby i złego stanu zdrowia. Może być wypłacany na rzecz chorego do jednego roku.

Świadczenia rehabilitacyjne wypłacane są pracownikom (zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, zlecenie, o dzieło), rolnikom, przedsiębiorcom, duchownym oraz służbom mundurowym.

Zasiłek wypłacany jest według trzech różnych kryterium. W pierwszym przypadku będzie to 90% należnego wynagrodzenia za pierwsze trzy miesiące. Natomiast w przypadku osób cierpiących na choroby zawodowe lub kobiet w ciąży wysokość świadczenia rośnie do 100%. W pozostałych (nie opisanych) przypadkach będzie to 75% honorarium.

Aby prawidłowo przyznane zostało świadczenie rehabilitacyjne brane jest pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim przyczyna przebywania na zwolnieniu lekarskim, czas trwania zwolnienia oraz ogólny (i rzeczywisty) stan zdrowia pacjenta. Diagnoza taka będzie punktem wyjścia do zsumowania i określenia wysokości wynagrodzenia.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Dla kogo zasiłki wyrównawcze?
Next Rolnicy a prawo do zasiłku macierzyńskiego

You might also like

Zasiłki 0 Comments

Jak skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego?

Pracownik przyjęty na zasadach umowy o pracę ma prawo do ubezpieczeń społecznych i wielu ulg zdrowotnych. Są one przyznawane, ponieważ pracodawca odprowadza odpowiednie składki. Jak zatem wygląda kwestia zasiłku rehabilitacyjnego?

Zasiłki 0 Comments

Zasiłek macierzyński 2013 – jakie zmiany?

Możliwość otrzymania zasiłku macierzyńskiego posiada każda kobieta, która była zatrudniona na podstawie umowy o pracę oraz urodziła dziecko i była objęta ubezpieczeniem chorobowym. Czas poświęcony na poród i wychowanie uzależniony

Zasiłki 0 Comments

Jak ubiegać się o świadczenie wyrównawcze?

Celem wypłacania zasiłku wyrównawczego jest, jak sama nazwa wskazuje, wyrównanie wynagrodzenia, które zostało zmniejszone w związku z kłopotami zdrowotnymi. Należy jednak wskazać sytuacje, w których świadczenie nie powinno zostać wypłacone.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply