Które informacje do świadectwa pracy?
Świadectwo pracy jest dowodem na to, że pracownik zajmował wyznaczone stanowisko oraz spełniał opisane zadania. Poza tym może zawierać wiadomości o przebytych szkoleniach oraz drodze awansu w firmie. Czy świadectwo pracy jest konieczne? Czy można starać się o jego wydanie?
Każdy zatrudniony, który kończy współpracę z dotychczasowym pracodawcą powinien poprosić o wypisanie świadectwa pracy. Przede wszystkim dlatego, że zazwyczaj jest dodatkowym atutem w czasie poszukiwania nowej posady oraz stanowi dowód na to, że zatrudniony był czynny zawodowo i zbierał kwalifikacje.
Trzeba także dodać, że sporządzenie świadectwa pracy jest obowiązkowe i każdy pracujący na umowę o pracę musi je uzyskać wraz z innymi dokumentami. Znaczy to, że pracownik nie musi kierować specjalnej prośby o wystawienie takowego dokumentu.
W świadectwie pracy muszą znaleźć się informacje dotyczące zajmowanego miejsca pracy oraz zakresu zadań służbowych. Od kierownika zależy w jaki sposób stworzy listę i czy zamieści fakty zgodne z rzeczywistością. Poza tym w piśmie znaleźć się muszą przebyte wyjazdy, spotkania branżowe, konferencje, zgrupowania i delegacje, które wpłynęły na poprawę jakości pracy.
Jeśli zatrudniający uzna, że zamieszczone informacje są nieprawdziwe lub zawierają zbyt mało konkretów, może poprosić przełożonego o naniesienie poprawek i dopisanie istotnych wydarzeń z życia zawodowego.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Co odpowiedzieć na pytanie o powód zmiany pracy?
Rozmowy kwalifikacyjne, a następnie wdrożenie nowego pracownika w obowiązki, wymaga od pracodawcy dużego nakładu czasu, energii oraz środków finansowych. Dlatego też przekonywującym wydaje się fakt, że pracodawca chcąc nie ponosić
Polacy zmieniają pracę dla pieniędzy
Aż 53% Polaków myśli o zmianie pracy z powodu zbyt niskiego poziomu swojego wynagrodzenia. Co trzeci pracownik zamierza szukać nowego pracodawcy, bo obecny nie daje mu możliwości samorealizacji, a 22%
Czy jest się ubezpieczonym na umowie o dzieło?
Osoby wykonujące pracę w ramach umowy o dzieło podlegają ubezpieczeniu społecznemu. Posiadanie umowy o dzieło nie zawsze jednak zobowiązuje do opłacania składek. Fakt pracowania tylko na umowie o dzieło nie
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!