Kto powinien starać się o zasiłek przedemerytalny?
Zasiłek przedemerytalny należy się osobom, które posiadają bogate doświadczenie zawodowe i w nieoczekiwanych okolicznościach tracą zatrudnienie. Jednak, żeby skorzystać z wsparcia, wstępnie trzeba przygotować i złożyć odpowiedni wniosek w oddziale ZUS. Jakie ograniczenia figurują na zasiłku przedemerytalnym?
Na początek warto powiedzieć, że zasiłek przedemerytalny wypłacany jest osobom, które straciły pracę z przyczyn upadłościowych lub likwidacyjnych i jednocześnie mają powyżej 56 lat (kobiety) i 61 (mężczyźni) i mają na swoim koncie odpowiednio 20 i 25 lat pracy. O świadczenie mogą ubiegać się również podwładni, którzy musieli opuścić stanowisko z powodu wewnętrznych kłopotów przedsiębiorstwa oraz przynajmniej 55 lat i 30 lat stażu zawodowego (kobiety) oraz 60 lat życia i 35 lat pracy (mężczyźni).
Świadczenie przedemerytalne należy się również osobom, które prowadziły własną działalność gospodarczą powyżej 2 lat lub są wśród osób bezrobotnych w miejscowym urzędzie pracy. Oprócz tego panie powinny skończyć 56. rok życia (+ 20 lat pracy), a panowie 60. rok życia (+ 30 lat pracy).
Świadczenie wydawane jest w ramach wniosku pozostawionego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku, gdy bezrobotny pozyskał prawo do pozostałych zasiłków musi wybrać tylko jeden.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Co nowego w ustawie o zasiłkach?
W zgodzie z prawem od listopada funkcjonują nowe warunki wypłacania zasiłków. Modyfikacjom uległ przede wszystkim sposób ubiegania się o świadczenie oraz przedstawianie dokumentów uprawniających do pobierania środków. Jak aktualnie wygląda
Kwoty zasiłku rehabilitacyjnego
Zasiłek rehabilitacyjny jest przyznawany w momencie, gdy pacjent po wypłatach z funduszu chorobowego, nadal wykazuje oznaki choroby i złego stanu zdrowia. Może być wypłacany na rzecz chorego do jednego roku.
Wszystko o zasiłku pogrzebowym
Świadczenie pogrzebowe wypłacane jest rodzinie lub najbliższym, aby mogli pokryć najważniejsze koszty związane z pochówkiem i uroczystością. Głównie chodzi o korzystanie z usług pogrzebowych, pomocy księdza i zorganizowanie stypy. Na
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!