Kto powinien starać się o zasiłek przedemerytalny?
Zasiłek przedemerytalny należy się osobom, które posiadają bogate doświadczenie zawodowe i w nieoczekiwanych okolicznościach tracą zatrudnienie. Jednak, żeby skorzystać z wsparcia, wstępnie trzeba przygotować i złożyć odpowiedni wniosek w oddziale ZUS. Jakie ograniczenia figurują na zasiłku przedemerytalnym?
Na początek warto powiedzieć, że zasiłek przedemerytalny wypłacany jest osobom, które straciły pracę z przyczyn upadłościowych lub likwidacyjnych i jednocześnie mają powyżej 56 lat (kobiety) i 61 (mężczyźni) i mają na swoim koncie odpowiednio 20 i 25 lat pracy. O świadczenie mogą ubiegać się również podwładni, którzy musieli opuścić stanowisko z powodu wewnętrznych kłopotów przedsiębiorstwa oraz przynajmniej 55 lat i 30 lat stażu zawodowego (kobiety) oraz 60 lat życia i 35 lat pracy (mężczyźni).
Świadczenie przedemerytalne należy się również osobom, które prowadziły własną działalność gospodarczą powyżej 2 lat lub są wśród osób bezrobotnych w miejscowym urzędzie pracy. Oprócz tego panie powinny skończyć 56. rok życia (+ 20 lat pracy), a panowie 60. rok życia (+ 30 lat pracy).
Świadczenie wydawane jest w ramach wniosku pozostawionego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku, gdy bezrobotny pozyskał prawo do pozostałych zasiłków musi wybrać tylko jeden.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Jak uzyskać zasiłek pielęgnacyjny?
Obecnie istnieje całe mnóstwo zasiłków i świadczeń, które przydzielane są obywatelom po złożeniu właściwego formularza. Typ i wielkość uzależnione są od aktualnych problemów i sytuacji życiowej. Praktycznie każdy wypłacany jest
Dla kogo dodatek mieszkaniowy?
W Polsce funkcjonuje świadczenie mieszkaniowe, które wypłacane jest niewydolnym finansowo lokatorom. Dzięki temu unikają długów i na czas opłacają rachunki za mieszkanie. Wydawane jest na podstawie wniosku. Jak ubiegać się
Renta dożywotnia – szansa dla seniorów
Na kwotę 6,5 miliona złotych opiewa suma dotychczas wypłaconych świadczeń w ramach tzw. renty dożywotniej, czyli umowy, przenoszącej prawo własności nieruchomości w zamian za wypłacane do końca życia, okresowe świadczenie.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!