Kto powinien być autorem instrukcji BHP?

Kto powinien być autorem instrukcji BHP?

Często pracownicy wśród powinności mają przygotowywanie raportów, sprawozdań, planów, dokumentów, nawet programów i aplikacji. Wiele z nich trzeba traktować jako utwory mimo, że powstają tylko na potrzeby przełożonego lub managera. Kto w związku z tym posiada prawa autorskie do niespotykanego pomysłu lub dzieła, które powstało w trakcie pracy? Jak traktować instrukcję BHP?

Na wstępie trzeba wyjaśnić, że utworem jest dzieło, które przedstawia wkład intelektualny i artystyczny autora oraz posiada niespotykany i indywidualny charakter. Oznacza to, że pracownik, który wykonał zadaną pracę może mówić o prawie autorskim do stworzonych wytworów. Jednak prawo trochę bardziej skomplikowane, ponieważ utwory sporządzone w godzinach pracy oraz z wykorzystaniem narzędzi służbowych muszą być uważane własność całej firmy.

Opisane wyżej przepisy zdają się być naprawdę logiczne i zgodne z wcześniej przyjętymi normami. Jak zatem traktować rozkłady jazdy, harmonogramy, książki telefoniczne czy instrukcje BHP? Przecież powielają one powszechny szablon i tylko nieznacznie różnią się od siebie.

Aby powiedzieć o prawie autorskim np. do instrukcji BHP należy odnaleźć w niej właśnie ten osobliwy charakter, który przeważa nad masowymi i spopularyzowanymi frazami oraz odbiega ogólną budową od normy.

Według ustaleń sądu instrukcja BHP musi być traktowana jako utwór, do którego prawa autorskie ma pracownik (będący twórcą). Poza tym konieczne jest przyznanie nadprogramowego wynagrodzenia z tytuły podjęcia zagadania wykraczającego poza ustalone umownie obowiązki zawodowe.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Czy biuro rachunkowe może założyć każdy?
Next O czym pamiętać przy pisaniu służbowych mejli?

You might also like

Pomoc prawna 0 Comments

Czy sortowanie śmieci jest konieczne?

Obecny rok był okresem, w którym dodano ostatnie poprawki do ustawy o sortowaniu odpadów. Niestety do tej pory wiele ustaleń nie weszło codziennego użytku, a wiele zdezorientowanych osób nie wie

Pomoc prawna 10 komentarzy

Trudne tłumaczenia prawne, jak zadbać o ich jakość?

Żadne tłumaczenie, a w szczególności tłumaczenie specjalistyczne nie powinno polegać na dosłownym przekładzie słów. Poszczególne branże mają swój specyficzny język, którego znajomość jest nieodzownym elementem przygotowania do pracy tłumacza. Tłumaczenia

Pomoc prawna 0 Comments

Kiedy wydaje się pełnomocnictwo?

Pełnomocnictwo to dokument sporządzany pisemnie, sporadycznie także ustnie, który ma ogromne znaczenie w trakcie postępowania sądu. Umożliwia pełnomocnikowi reprezentowanie klienta oraz dochodzenie jego praw. Jak wystawia się pełnomocnictwo? Zwykle osoba,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply