Kto nie musi płacić za lekarstwa?
Prawo polskie daje możliwość otrzymywania bezpłatnych lekarstw, ale dopiero po spełnieniu kilku istotnych warunków. Przede wszystkim należy posiadać receptę i odpowiednie oświadczenie o możliwości odbioru leków bez zapłaty. Kto nie musi zatem płacić za przepisane leki i dlaczego?
Przede wszystkim przywilej ten dotyczy pacjentów, którzy znajdują się pod opieką szpitalną. Wówczas można odbierać i otrzymywać lekarstwa bez dodatkowych opłat. Taka sama zasada dotyczy osób, u których stwierdzono problemy psychiczne lub choroby o charakterze zakaźnym.
Oprócz tego na specjalne traktowanie mogą liczyć osoby, które regularnie oddają krew i są uznawane za honorowych dawców krwi. W aptece należy legitymować się legitymacją i odbierać lekarstwa, które znajdują się granicach cenowych określonych przez ustawę. Ulga ta dotyczy w dużej mierze podstawowych medykamentów.
Zasada ta znajduje również zastosowanie wobec wojskowych, którzy odbywają służbę wojskową lub byli represjonowani. Aby skorzystać ze zniżki należy posiadać książeczkę wojskową.
Podsumowując, bezpłatne leki mogą być wydane osobom, które spełniły powyższe warunki oraz posiadają dokumenty uprawniające do odbiory leków (np. książeczka, legitymacja) oraz dysponują receptą podpisaną przez lekarza.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Gdzie można spotkać interwenienta?
Interwenientem jest osoba, która uczestniczy w procesie cywilnym. Zazwyczaj przyczyną włączenia do postępowania jest spełnienie konkretnego celu. W zgodzie z polskim prawem interwencja przyjmuje dwie formy. Jaki podział wybiera się
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami w refundacji chorób rzadkich
Nawet 2 mln Polaków może żyć z rzadką chorobą. Obecnie leki sieroce wykorzystywane przy leczeniu chorób rzadkich konkurują z lekami stosowanymi przy powszechnych schorzeniach na takich samych warunkach. Szansą dla chorych jest nowelizacja
Południe Polski z sukcesem walczy o inwestycje
Ponad jedna trzecia środków zainwestowanych w 2015 roku przez inwestorów zagranicznych trafiła do południowych województw Polski. Najwięcej przyciągnęły Opolszczyzna, Górny Śląsk i Dolny Śląsk. Największa liczba nowych miejsc pracy powstała dzięki tym inwestycjom
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 11:04