Kto nie musi płacić za lekarstwa?
Prawo polskie daje możliwość otrzymywania bezpłatnych lekarstw, ale dopiero po spełnieniu kilku istotnych warunków. Przede wszystkim należy posiadać receptę i odpowiednie oświadczenie o możliwości odbioru leków bez zapłaty. Kto nie musi zatem płacić za przepisane leki i dlaczego?
Przede wszystkim przywilej ten dotyczy pacjentów, którzy znajdują się pod opieką szpitalną. Wówczas można odbierać i otrzymywać lekarstwa bez dodatkowych opłat. Taka sama zasada dotyczy osób, u których stwierdzono problemy psychiczne lub choroby o charakterze zakaźnym.
Oprócz tego na specjalne traktowanie mogą liczyć osoby, które regularnie oddają krew i są uznawane za honorowych dawców krwi. W aptece należy legitymować się legitymacją i odbierać lekarstwa, które znajdują się granicach cenowych określonych przez ustawę. Ulga ta dotyczy w dużej mierze podstawowych medykamentów.
Zasada ta znajduje również zastosowanie wobec wojskowych, którzy odbywają służbę wojskową lub byli represjonowani. Aby skorzystać ze zniżki należy posiadać książeczkę wojskową.
Podsumowując, bezpłatne leki mogą być wydane osobom, które spełniły powyższe warunki oraz posiadają dokumenty uprawniające do odbiory leków (np. książeczka, legitymacja) oraz dysponują receptą podpisaną przez lekarza.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Sukcesja firm na nowych zasadach. Trwają konsultacje propozycji przepisów Ministerstwa Rozwoju
Jednoosobowa działalność gospodarcza dziś zwykle umiera wraz ze śmiercią właściciela. Resort rozwoju chce to zmienić i proponuje nowe zasady sukcesji. W niezakłóconym działaniu firmy ma pomóc prokurent spadkowy, który zyska m.in.
Co na prezent dla mężczyzny? Co warto kupić?
Wybór prezentu dla mężczyzny często staje się zadaniem stawiającym przed nami wyzwanie. Bez względu na okazję – czy to urodziny, rocznica, czy święta – poszukiwanie czegoś, co sprawi mu radość
2015 rokiem zmian dla kredytobiorców
W nowym roku kredytobiorcy muszą liczyć się z istotnymi zmianami. Wśród nich, zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego, zmienia się minimalna wysokość wkładu własnego oraz strategia prowadzenia działalności w obszarze
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 11:04