Kto nie ma prawa do nadgodzin?
Praca w godzinach nadliczbowych powinna być wykonywana, kiedy skłania do tego podbramkowa sytuacja firmy, np. zakończenie miesiąca, podsumowanie roku, oddanie istotnego zlecenia. Należy jednak wiedzieć, że pracodawca (jeśli nie posiada ważnego powodu) nie może zmusić podwładnego do pracy po godzinach. Kto zwolniony jest z wyrabiania nadgodzin?
Na początek warto powiedzieć, że tylko wykonawcy nielicznych zawodów zmuszeni są do wybierania nadgodzin, np. policjanci i strażacy, ratownicy medyczni, specjaliści usuwający awarie lub istotne nieprawidłowości. Inni zatrudnieni nie muszą wypełniać pracy w godzinach nadliczbowych.
Oczywiście aktualny w każdym miejscu kryzys wymusza na zatrudnionych działania, które nie do końca wszystkim pasują. Chodzi między innymi o pozostawanie w miejscu pracy po godzinach, żeby zaprezentować się szefowi z dobrej strony i ubiegać się o podwyżkę lub awans. Jednak trzeba wiedzieć, że nie jest to żaden przymus.
W Kodeksie pracy istnieje indywidualny przepis, który informuje w jakich przypadkach przyznawanie dodatkowych godzin jest niezgodne z prawem. Przede wszystkim chodzi o przyszłe mamy, niepełnoletnich (nawet jeśli mają zgodę rodziców), osoby niepełnosprawne oraz osoby opiekujące się dziećmi. Ustalenia te muszą być koniecznie respektowane, a ich łamanie grozi pokaźnymi karami.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Czy kobiety powinny zajmować kierownicze posady?
Wiele lat funkcjonuje stereotyp, że perfekcyjnie na stanowiskach kierowniczych sprawdzają się panowie. To oni błyszczą wykształceniem, pewnością siebie, dużym zaangażowaniem i całą listą pozostałych umiejętności. Ostatnio pogląd ten stracił popularność.
Co oznacza norma pracy?
O normie pracy trzeba mówić w odniesieniu do ustaleń na umowie, które zawarto między podwładnym a przełożonym. Najpierw jednak została przeprowadzona spotkanie oraz wstępne negocjacje, w wyniku których obie strony
Umowa zlecenie a urlop i okres wypowiedzenia
Jedną z umów cywilnoprawnych jest umowa zlecenie. Nie jest ona umową o pracę, i z tego powodu nie odnoszą się do niej regulacje prawa pracy. Przepisy dotyczące tej formy zatrudnienia
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!