Kto może uzyskać certyfikat księgowego?
Otwarcie i prowadzenie biura rachunkowego wymaga zrealizowania wielu wymagań i formalności. Aby móc legalnie zajmować się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych trzeba uzyskać stosowne pozwolenie.
Dokumentem, który umożliwia prowadzenie księgowości innych osób jest licencja Ministra Finansów. Zapisy ustawy o rachunkowości dokładnie definiują warunki, na które napotyka się osoba starająca się o nią. Uzyskanie licencji jest możliwe na kilka sposobów. Do usługowego prowadzenia księgowości uprawnia certyfikat księgowego. Można go dostać spełniając jeden z następujących warunków:
– trzyletnia praktyka w księgowości lub uzyskanie wykształcenia wyższego magisterskiego na kierunku rachunkowość,
– trzyletnia praktyka z zakresu księgowości lub zdobycie wykształcenia wyższego magisterskiego na kierunku innym niż rachunkowość oraz przebycie studiów podyplomowych z zakresu rachunkowości,
– dwuletnia praktyka w księgowości i wykształcenia co najmniej średniego oraz zaliczenie z wynikiem pozytywnym egzaminu oceniającego kompetencje osób starających się o certyfikat księgowego.
Zatem, aby otworzyć biuro rachunkowe, konieczne jest uzyskanie licencji Ministra Finansów lub przyjęcie pracownika, który takową ma. Jeżeli właściciel firmy nie ma licencji może prowadzić biuro rachunkowe i zapewnić oferowanie usług księgowych przez pracownika posiadającego certyfikat księgowego.
Joanna Walerowicz
gazetaprawo.net
You might also like
Zasady działania stażu unijnego
Problemy ze zdobyciem stanowiska dotyczą większości młodych ludzi. Nawet dobre studia nie zapewniają atrakcyjnej i ciekawej pracy. Z pomocą przychodzą staże unijne. Czym się charakteryzują? Na jakich zasadach są przeprowadzane?
Jakie zlecenia podejmują firmy hostingowe?
Rozwój wirtualnego świata zbudował zapotrzebowanie na niezajmowane wcześniej stanowiska pracy oraz wyspecjalizowane i profesjonalne przedsiębiorstwa. Wśród interesów XXI wieku są firmy hostingowe, które otwierają się na masową skalę. Proponują cały
Prawa pracownika wynikające z rodzicielstwa
W dziale ósmym Kodeksu Pracy wyszczególnione zostały prawa kobiet pracujących odnoszące się do macierzyństwa. Tytuł działu akcentuje możliwość korzystania z uprawnień wynikających z rodzicielstwa dla zatrudnionych obojga płci, jednak większość
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!