Kto może starać się o przywrócenie terminu?
Fiskus lub inne instytucje skarbowe wyznaczają niejednokrotnie terminy końcowe, które są efektem wprowadzonej ustawy. Przesuwają się w zależności od miesiąca lub indywidualnej sytuacji podatnika. Terminy ustalane są, aby zaznaczyć podatnikom ograniczenia czasowe, których nie powinno się przesuwać. Czasami jednak można napotkać odstępstwa od tej zasady. Czy zgodne z prawem będzie wznowienie terminu?
Według prawa terminy podatkowe ustalane są w dwojaki sposób, wszystko zależy od wybranej sprawy. Można ustalać datę wstępną, końcową lub zakres czasowy. Terminy początkowe i końcowe najczęściej dotyczą druków, formularzy, dokumentów podatkowych. Natomiast przedział czasowy to czas przeznaczony na wypełnienie obowiązku podatkowego, na przykład do 3 miesięcy od ważnego wydarzenia.
Czasami właściciele firm, szczególnie którzy prowadzą większe biznesy, mają kłopot z dotrzymaniem przepisowych dat. Wtedy istnieje opcja złożenia wniosku o wznowienie terminu, to znaczy wskazanie nowej daty na wypełnienie obowiązku podatkowego bez konsekwencji karnych lub finansowych. Aby uzyskać odpowiedź twierdzącą trzeba wykazać powody spóźnienia oraz załączyć ewentualne dokumenty potwierdzające.
O przywróceniu terminu decyduje instytucja skarbowa, który bada przekazane materiały oraz wydaje decyzję, która zawiera odpowiedź twierdzącą lub odmowę.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jak przekazać grudniowe składki z działalności firmy?
W ubiegłym roku ustalono inne przepisy dotyczące opłacania zaliczki za listopad na rzecz rozliczenia podatkowego. Do tej pory należało dwukrotnie opłacić składkę, aby zmieścić się w roku podatkowym. Aktualnie nie
W jakim celu wprowadzono opłaty produktowe?
Wejście do Unii Europejskiej oznaczało dla przedsiębiorców wiele zmian. Wzrosła świadomość, głównie w sprawie zanieczyszczenia środowiska i poruszono kwestie związane z ekologią. Nie powinien zatem zaskakiwać fakt, że wprowadzono odpowiednie
Jak wygląda leasingowanie gruntów?
Wśród właścicieli firm leasingowanie jest powszechne i bardzo popularne. Pozwala obniżyć wydatki, ale jednocześnie gwarantuje dobrą jakość i prawo używania wybranego obiektu. Jedną z metod racjonalizowania rozchodów jest leasing gruntów.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!