Kto może starać się o przywrócenie terminu?
Fiskus lub inne instytucje skarbowe wyznaczają niejednokrotnie terminy końcowe, które są efektem wprowadzonej ustawy. Przesuwają się w zależności od miesiąca lub indywidualnej sytuacji podatnika. Terminy ustalane są, aby zaznaczyć podatnikom ograniczenia czasowe, których nie powinno się przesuwać. Czasami jednak można napotkać odstępstwa od tej zasady. Czy zgodne z prawem będzie wznowienie terminu?
Według prawa terminy podatkowe ustalane są w dwojaki sposób, wszystko zależy od wybranej sprawy. Można ustalać datę wstępną, końcową lub zakres czasowy. Terminy początkowe i końcowe najczęściej dotyczą druków, formularzy, dokumentów podatkowych. Natomiast przedział czasowy to czas przeznaczony na wypełnienie obowiązku podatkowego, na przykład do 3 miesięcy od ważnego wydarzenia.
Czasami właściciele firm, szczególnie którzy prowadzą większe biznesy, mają kłopot z dotrzymaniem przepisowych dat. Wtedy istnieje opcja złożenia wniosku o wznowienie terminu, to znaczy wskazanie nowej daty na wypełnienie obowiązku podatkowego bez konsekwencji karnych lub finansowych. Aby uzyskać odpowiedź twierdzącą trzeba wykazać powody spóźnienia oraz załączyć ewentualne dokumenty potwierdzające.
O przywróceniu terminu decyduje instytucja skarbowa, który bada przekazane materiały oraz wydaje decyzję, która zawiera odpowiedź twierdzącą lub odmowę.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Na jakich zasadach oddawać 1% podatku?
Od jakiegoś czasu każdy podatnik może uwzględnić w swoim zeznaniu 1% podatku na pomoc charytatywną lub organizacje o charakterze publicznym. Niestety każdego roku przepisy są modyfikowane i nie każdy wie,
Jakie obowiązki należą do interwenienta?
Interwenient to osoba, która uczestniczy w procesie cywilnym. Zazwyczaj powodem dołączenia do sprawy jest osiągniecie konkretnego celu. Zgodnie z polskimi przepisami interwencja przyjmuje dwie formy. Jakie podziały spotykane są najczęściej?
Wszystko i prawach do utworów audiowizualnych
Wedle ustaleń ustawowych prawo autorskie wprowadzono, żeby chronić utwory będące dziełem twórczym autora. Za takie uważać można wytwory literatury, muzyki czy nauki. Bardzo rzadko mówi się o utworach audiowizualnych. Czym
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!