Kto może przedłużyć okres wychowawczy dla dziecka?

Narodzenie dziecka jest dla rodziny istotnym i radosnym momentem. Dodatkowo rząd w ramach ulg prorodzinnych daje kilka udogodnień. Jedną z nich jest możliwość uzyskania dłuższego urlopu opiekuńczego.

Ponieważ aktualizacja prawa obowiązuje z dniem 17 czerwca, rodzice dzieci urodzonych po od 1 stycznia 2013 roku mogą ubiegać się o dodatkowe 6 tygodni opieki dla jednego dziecka i 8 tygodni dla bliźniaków lub większej ilości potomków. Jednakże mogli to zrobić przed upłynięciem 7. dnia od regulacji przepisów, czyli do 24 czerwca obecnego roku.

Dla osób, których zwolnienie macierzyńskie dobiegało końca w ostatnich dniach czerwca tego roku, niezbędne było złożenie wniosku o dodatkowe dni wolne w terminie 7 dni w ramach nowelizacji rozporządzenia o ulgach rodzicielskich. Jeśli z dodatkowego urlopu korzystali rodzice przed 17 czerwca powinni złożyć pismo o wyrównanie stażu przed pójściem do pracy.

Dziś ubiegający się o tą ulgę powinni pamiętać, by:

– przechować prośbę w formie papierowej do kontroli,

– stanowczo respektować swoje prawo wobec nieprzychylnego przedsiębiorcy,

– złożenie pisma o uznanie dodatkowego urlopu macierzyńskiego nie obejmuje noworodków urodzonych po dacie wejścia rozporządzenia w życie.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

Previous Jakie działania podjąć podczas wypadku w miejscu pracy?
Next Reklamacja usług czyszczących

You might also like

Praca 0 Comments

Czy trzeba dodatkowo nagradzać pracownika z językiem obcym?

Duża część pracodawców poszukuje doświadczonych specjalistów, którzy posiadają odpowiednie umiejętności do przejęcia proponowanego stanowiska. Od czasu do czasu atutem są nadprogramowe kwalifikacje, które przydają się w czasie realizowania codziennych obowiązków.

Jakie zlecenia podejmują firmy hostingowe?

Rozwój wirtualnego świata zbudował zapotrzebowanie na niezajmowane wcześniej stanowiska pracy oraz wyspecjalizowane i profesjonalne przedsiębiorstwa. Wśród interesów XXI wieku są firmy hostingowe, które otwierają się na masową skalę. Proponują cały

Naruszenie praw pracownika przez pracodawcę

W Kodeksie pracy znajduje się katalog sytuacji, w których pracodawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za naruszanie praw pracowniczych. Na pracodawcę lub osobę, która wykonuje jego obowiązki może zostać nałożona

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply