Kto kontroluje przestrzeganie Kodeksu Pracy?

Kto kontroluje przestrzeganie Kodeksu Pracy?

Sprawozdania Centralnego Inspektoratu Pracy pokazują jasno jakie przepisy nie są przestrzegane przez polskich przedsiębiorców wobec pracobiorców.

W kraju odbywa się średnio 90 tysięcy kontroli u 70 tysięcy firm rocznie. Niestety specjaliści do spraw otoczenia pracy przekazują podczas nich ponad 300 tysięcy decyzji, a ponad 30% z nich obejmuje niedopuszczalne naruszenia zasad ochrony życia i zdrowia podwładnych.

Inne przestępstwa zakładów w zakresie prawa pracy to między innymi pomyłki formalne w zawiązywaniu i rozwiązywaniu umów o pracę, opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń oraz niezapewnienie pracobiorcom czasu na regeneracje sił w trakcie wykonywania czynności zawodowych. Oczywiście wszystkie opisane przekroczenia prawa są obarczone przymusem uiszczenia kar pieniężnych i zlikwidowania ich w trybie natychmiastowym.

Opisana Inspekcja Pracy nie zajmuje się tylko kontrolą stanu obecnego w polskich firmach, ale prowadzi także kampanie marketingowe i promocje mające na celu uświadomienie pracowników i biznesmenów o ich prawach jak i zobowiązaniach.

Aktywność Inspektoratu Pracy daje pożądane efekty, ponieważ z roku na rok scharakteryzowanych wykroczeń jest coraz mniej. Niestety, ciężko jest usunąć problemy z wypłatą wynagrodzeń, szczególnie gdy dana firma ogłasza stan likwidacji.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

Previous Czym jest Komisja Pojednawcza?
Next Czy Instytucja Praw Przedsiębiorcy będzie się cieszyła zaufaniem?

You might also like

Praca 0 Comments

Kiedy można mówić o niepełnosprawności?

Niepełnosprawność to dysfunkcja cielesna lub umysłowa, która utrudnia zwyczajnie funkcjonowanie. Niejednokrotnie w wykonywaniu codziennych obowiązków potrzebna jest obecność osoby trzeciej. Czy niepełnosprawność utrudnia karierę zawodową? W zgodzie z ustawą sprzed

Czy kobiety powinny zajmować kierownicze posady?

Wiele lat funkcjonuje stereotyp, że perfekcyjnie na stanowiskach kierowniczych sprawdzają się panowie. To oni błyszczą wykształceniem, pewnością siebie, dużym zaangażowaniem i całą listą pozostałych umiejętności. Ostatnio pogląd ten stracił popularność.

Czy przełożony zawsze może zrezygnować z wypowiedzenia?

W historii każdej korporacji zdarzają się przypadki, kiedy pracodawca wręcza wypowiedzenie podwładnemu i traktuje swoją decyzję bardzo poważnie. Aczkolwiek nie za każdym razem propozycja zamknięcia współpracy jest korzystna dla wszystkich.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply