Kto kontroluje przestrzeganie Kodeksu Pracy?

Kto kontroluje przestrzeganie Kodeksu Pracy?

Sprawozdania Centralnego Inspektoratu Pracy pokazują jasno jakie przepisy nie są przestrzegane przez polskich przedsiębiorców wobec pracobiorców.

W kraju odbywa się średnio 90 tysięcy kontroli u 70 tysięcy firm rocznie. Niestety specjaliści do spraw otoczenia pracy przekazują podczas nich ponad 300 tysięcy decyzji, a ponad 30% z nich obejmuje niedopuszczalne naruszenia zasad ochrony życia i zdrowia podwładnych.

Inne przestępstwa zakładów w zakresie prawa pracy to między innymi pomyłki formalne w zawiązywaniu i rozwiązywaniu umów o pracę, opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń oraz niezapewnienie pracobiorcom czasu na regeneracje sił w trakcie wykonywania czynności zawodowych. Oczywiście wszystkie opisane przekroczenia prawa są obarczone przymusem uiszczenia kar pieniężnych i zlikwidowania ich w trybie natychmiastowym.

Opisana Inspekcja Pracy nie zajmuje się tylko kontrolą stanu obecnego w polskich firmach, ale prowadzi także kampanie marketingowe i promocje mające na celu uświadomienie pracowników i biznesmenów o ich prawach jak i zobowiązaniach.

Aktywność Inspektoratu Pracy daje pożądane efekty, ponieważ z roku na rok scharakteryzowanych wykroczeń jest coraz mniej. Niestety, ciężko jest usunąć problemy z wypłatą wynagrodzeń, szczególnie gdy dana firma ogłasza stan likwidacji.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

Previous Czym jest Komisja Pojednawcza?
Next Czy Instytucja Praw Przedsiębiorcy będzie się cieszyła zaufaniem?

You might also like

Co pracodawca sprawdza na rozmowie kwalifikacyjnej?

Praktycznie każde przedsiębiorstwo, które prowadzi nabór na wybrane stanowisko, organizuje rozmowę rekrutacyjną. Metoda sprawdzania wiedzy i umiejętności zależy od umownych oczekiwań pracodawcy. Wiele zadań i testów powtarza się prawie zawsze.

Czy da się wyszukać i przyjąć idealnego pracownika?

Założeniem każdego przełożonego jest pozyskanie idealnego pracownika na wolne miejsce pracy. Żeby jednak wskazać najlepszego kandydata należy wdrożyć kilka najważniejszych zasad, które ułatwią wybór i pomogą w podjęciu właściwych kroków.

Gdy szef każe pracować dłużej, czyli kiedy powiedzieć „nie” nadgodzinom

Zdarzają się sytuacje, kiedy musimy zostać w pracy dłużej. Niektórzy pracownicy traktują to jako możliwość wykazania się, dodatkowego zarobku, inni woleliby poświęcić ten czas na życie prywatne. I choć w

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply