Kto jest uprawniony do korzystania z praw pracownika po jego śmierci?

Kto jest uprawniony do korzystania z praw pracownika po jego śmierci?

Jedną z cech świadczenia pracy jest to, że ma ono charakter osobisty, to znaczy, że nie może go wykonywać inna osoba. Po śmierci pracownika stosunek pracy wygasa.

Pracownik podczas wykonywania obowiązków uzyskuje różne prawa finansowe i świadczenia pieniężne. Z chwilą śmierci pracownika te prawa przekazane są na jego najbliższych.

W tej wątpliwości ustawodawca zaproponował różnice od ogólnych zasad dziedziczenia.

Bliskimi uprawnionymi do objęcia praw w prawa pracownika w pierwszej kolejności są:

– małżonek lub małżonka pracownika bez względu na to od tego czy spełnia warunki przyznania renty rodzinnej,

– osoby, które zgodnie z odrębnymi przepisami spełniają warunki otrzymania renty rodzinnej, a nie są rzeczywistymi spadkobiercami zmarłego.

Nabycie praw pracowniczych autonomiczny od dziedziczenia zatem, gdy pracownik nie zamieścił w testamencie spadkobierców, nie ma to żadnego wpływu na prawdopodobieństwo uzyskania przez nich uprawnień.

W okolicznościach, gdy brak jest małżonka lub osób spełniających warunki do uzyskania renty rodzinnej, prawa majątku zostają dostarczone do masy spadku i wtedy ulegają dziedziczeniu na podstawowych regułach wynikających z prawa cywilnego. Taka forma prawna jest uzasadniona, ponieważ umożliwia osobom z najbliższej rodziny zmarłego zapewnić określone środki, jakie jemu przysługiwały i wynikają ze stosunku pracy, bez konieczności oczekiwania na zakończenie postępowania spadkowego.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

Previous Czy jest się ubezpieczonym na umowie o dzieło?
Next Czy trzeba płacić za odtwarzanie muzyki?

You might also like

Jakie prawa ma pracownik zatrudniony na podstawie umowy zlecenie?

Legalne zawiązanie umowy zlecenia normuje Kodeks Cywilny. Niestety nie mówi o zasadach przyznawania urlopu na bazie tego rodzaju współpracy pracownika z pracodawcą. Chęć wzięcia urlopu pracobiorca zgłasza biznesmenowi, u którego

Zmiany w prawie zawodowym w Polsce

W 2013 roku została przegłosowana aktualizacja prawa mówiąca o deregulacji 21. zawodów oraz dostosowaniu 21. praw. To istotny fakt, ponieważ obejmuje ponad 200 tysięcy Polaków i znaczną część podmiotów gospodarczych.

Czy odwołanie wypowiedzenia jest możliwe?

Jeśli pracodawca nie jest zadowolony z pracy zatrudnionego lub stosunków ze współpracownikami może przygotować wypowiedzenie umowy o pracę. Aczkolwiek dokument ten musi mieć podstawy prawne i wynikać z naruszenia regulaminu

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply