Kto diagnozuje występowanie chorób zawodowych?

Kto diagnozuje występowanie chorób zawodowych?

W ostatnim czasie ciężko wskazać etat, na którym podwładny nie przeżywa problemów fizycznych lub psychicznych. Najczęściej zatrudnionym towarzyszy stres lub przesilenie organizmu. W związku z częstymi problemami zdrowotnymi podwładnych powstała cała lista chorób zawodowych, na które narażeni są aktywni zawodowo. Jakie to schorzenia? Czy stanowisko w warunkach podwyższonego zagrożenia wpływa na pensję?

W rozporządzeniu Rady Ministrów znaleźć można obowiązujący spis chorób zawodowych, na które mogą zapaść osoby w trakcie pracy w ciężkich warunkach, po odejściu na emeryturę lub zmianie miejsca zatrudnienia.

Niejednokrotnie choroby zawodowe diagnozowane są przez lekarza, pracującego w przedsiębiorstwie, na podstawie wyraźnych objawów lub długotrwałych schorzeń czy innych problemów z odpowiednim funkcjonowaniem organizmu.

Jeśli u pracownika wykryta zostanie choroba zawodowa musi zostać przekierowany na stanowisko, które nie zagraża zdrowiu lub życiu. Oczywiście najbardziej poleca się funkcjonowanie z poszanowaniem zasad BHP, bez wykorzystywania podwładnych.

Oczywiście osoby, które zapadły na choroby zawodowe mogą ubiegać się o bezterminowe przekazywanie funduszy z ubezpieczenia. Wielkość świadczenia zależy od rodzaju choroby i jej wpływu na normalne funkcjonowanie.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Indywidualne Konto Emerytalne
Next Czym charakteryzuje się Intrastat?

You might also like

Umowa zlecenie a urlop i okres wypowiedzenia

Jedną z umów cywilnoprawnych jest umowa zlecenie. Nie jest ona umową o pracę, i z tego powodu nie odnoszą się do niej regulacje prawa pracy. Przepisy dotyczące tej formy zatrudnienia

Czy jest się ubezpieczonym na umowie o dzieło?

Osoby wykonujące pracę w ramach umowy o dzieło podlegają ubezpieczeniu społecznemu. Posiadanie umowy o dzieło nie zawsze jednak zobowiązuje do opłacania składek. Fakt pracowania tylko na umowie o dzieło nie

Jakie są prawa pracownika w zakresie dyskryminacji?

Regulacje prawa pracy surowo definiują konsekwencje za naruszanie obowiązku równego traktowania pracowników oraz osób ubiegających się o podjęcie pracy. Osoby, wobec których pracodawca dopuścił się dyskryminacji mogą żądać od niego

1 Comment

  1. Małgorzata
    18 sierpnia, 02:27 Reply
    Aktualnie bardzo łatwo o choroby zawodowe. Pracownicy żyją w stresie, próbują wyrobić normy, często przeceniają swoje siły i uraz gotowy. Z osób, które znam, najgorzej mają krawcowe. Po wielu latach szycia, ręce nadają się jedynie na stół operacyjny.

Leave a Reply