Kto decyduje o zasiłku wyrównawczym?

Zasiłek wyrównawczy jest wypłacany przez pracownikom, którzy poddali się rehabilitacji zawodowej. Jest on wypłacany przez zakład pracy gdzie odbywa się rehabilitacja lub międzyzakładowy instytut rehabilitacji zawodowe. Wydatki na zasiłek wyrównawczy są finansowane przez ZUS i nie są limitowane.

Zasiłkiem wyrównawczym jest świadczenie, które przysługuje pracownikowi ze zmniejszoną zdolnością do pracy i wykonywającemu pracę w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej lub na określonym stanowisku u pracodawcy, odpowiednio zaadaptowanym i umożliwiającym przyuczenie do pracy, oraz otrzymującym wynagrodzenie niższe niż podstawa zasiłku w okresie niezdolności do pracy spowodowanej schorzeniem.

Do zasiłku wyrównawczego nie mają prawa ubezpieczeni mający prawo do pobierania świadczeni tytułu niezdolności do pracy.

O wystąpieniu potrzeby przeprowadzenia rehabilitacji decyduje wojewódzki ośrodek medycyny pracy lub lekarz orzecznik w ZUS. Ubezpieczonemu przysługuje sprzeciw od decyzji lekarza orzecznika. Jeżeli sprzeciw nie nastąpił orzeczenie komisji ZUS jest podstawą do wydania decyzji dotyczącej zasiłku wyrównawczego.

Zasiłek wypłacany jest za okresy miesięczne razem z wynagrodzeniem za prace wykonaną w okresie danego miesiąca. Wypłacany jest on również za miesiące, w których pracownik przepracował tylko jego część, ponieważ jego nieobecność była spowodowana częściową niezdolnością do pracy.

W przypadku, gdy płatnikiem zasiłku jest ZUS, aby go wypłacić pracownik musi posiadać zaświadczenie na druku ZUS Z-3.

Pracownik ma prawo do ubezpieczenia wypadkowego, gdy konieczność poddania się rehabilitacji powstała z powodu wypadku przy pracy lub chorobą zawodową.

Prawo do pobierania zasiłku wyrównawczego wygasa, gdy:

– pracownik zakończył rehabilitację i został przeniesiony do innej pracy,

– rehabilitacja stała się bezcelowa ze względu na stan zdrowia pracownika.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

Previous Wszystko o rentach rodzinnych na 2013 rok
Next Kiedy sąd może odstąpić od wymierzenia kary?

You might also like

Zasiłki 1Comments

Jakie zmiany w zasiłku dla bezrobotnych?

Osoby, które nie potrafią zdobyć zatrudnienia mogą starać się o zasiłek dla bezrobotnych. W obecnym roku wynosi 823,60 zł i należy się tylko niektórym. W jaki sposób upominać się o

Zasiłki 0 Comments

Zasiłek macierzyński i inne świadczenia mogą być wypłacane w innym kraju, niż zostały nabyte do nich prawa

Zasiłek chorobowy, macierzyński czy opiekuńczy mogą być pobierane w innym kraju, niż ubezpieczony nabył do nich prawa. Umożliwia to koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. Każdy kraj Unii Europejskiej wymaga innych dokumentów, które

Zasiłki 0 Comments

Jak długo trzeba czekać na prawo do świadczenia chorobowego?

Każdy pracownik przyjęty na zasadach umowy o pracę ma prawo skorzystania z wielu ustawowych zasiłków. Są one przydzielane automatycznie, w ramach opłacanych przez pracodawcę składek. Kto w związku z tym

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply