Korupcja w Polsce

Korupcja w Polsce

W ostatnich latach obserwujemy wzrost ilości postępowań sądowych prowadzonych z tytułu podejrzenia o korupcję. Kiedy mówimy o tym przestępstwie?

Według ogólnoświatowych statystyk Polska zajmuje 41 miejsce w rankingu ocen nasilenia korupcji spośród około 200 pozycji. Tą sytuacje potwierdzają polskie jednostki badań nad tym zjawiskiem. W naszym kraju jest to dość znaczny problem ze względu na straty pieniężne ponoszone przez organizacje działające na polskim rynku.

Koszty ponoszone w wyniku oszustw i nielojalności pracowników stanowią około 5% zysków przeciętnego przedsiębiorstwa. Ponad połowa podmiotów gospodarczych popadła ofiarą korupcji w ciągu ostatnich 10 lat. W rzeczywistości przestępstw tego typu jest więcej. Jedna czwarta cześć wykroczeń wyszła na jaw przez przypadek, a 20% ujawniona została anonimowo przez współpracowników. Audyty i kontrole stanowią niecałe 10% w efektywnym zwalczaniu problemów korupcji.

Istotne w procesie likwidacji opisywanych nadużyć jest świadomość strat generowanych z tego tytułu. Właściciele firm powinni wdrażać profesjonalne systemy w celu unikania nieprzyjemnych sytuacji. Rzetelnie opracowany kodeks etyczny pozwoli na zwiększenie odpowiedzialności zwykłych pracowników i uświadomi im co jest dozwolone, a co stanowczo zabronione.

Częstymi niepoprawnymi praktykami na polskim rynku jest pozbawienie pracy osoby, która dopuściła się korupcji bez informowania o tym organów ścigania. Spowodowane jest to troską o dobro i wizerunek firmy. Niestety takie nieodpowiedzialne działania nasilają tylko problem i nie przyczyniają się do jego likwidacji.

W celu uzyskania szczegółowych informacji o miernikach poziomu korupcji i metodach jej zwalczania możemy sięgnąć po dane wskaźników CPI, raport o stanie bezpieczeństwa w Polsce czy strategie polskiego biznesu wobec korupcji.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

Previous Obowiązki przestępcy w zakładzie karnym
Next Kiedy mówimy o obronie koniecznej?

You might also like

Prawo karne 0 Comments

Wszystko o sądowym pouczeniu

Postępowanie cywilne musi przebiegać zgodnie z ustaleniami prawnymi oraz szacunkiem dla sądu i wszystkich świadków rozprawy. Bywają przypadki, w których uczestnik rozprawy nie ma przedstawiciela, wtedy może zostać pouczony i

Prawo karne 0 Comments

Jak karać stalking?

Wraz z rozwojem technologicznym na świecie wzrasta zagrożenie i rodzą się niechciane i nieprzewidziane komplikacje z tym związane. Przykładem może być chociażby stalking, który dawno temu zadebiutował za granicą, a

Prawo karne 0 Comments

Kiedy wszczynane jest śledztwo?

W sytuacji, gdy zachodzi prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego wszczynane jest śledztwo. Zazwyczaj dotyczy poważniejszych przestępstw, które skończyły się zabójstwem lub ciężkim uszczerbku na zdrowiu. Oświadczenie o rozpoczęciu śledztwa wydaje sąd,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply