Komu przysługuje zasiłek wyrównawczy?
Zwykle o zasiłek wyrównawczy ubiegają się pracownicy, którzy w konkretnym miesiącu uzyskali niższe wynagrodzenie z powodu nieobecności w pracy. Jakie sytuacje kwalifikują się do zasiłku? Kiedy zatrudniony na prawo do wyrównania swojej pensji?
Na wstępie warto powiedzieć, że zasiłek wyrównawczy dotyczy pracownika, który z powodów zdrowotnych nie pojawili się w pracy, a jednocześnie przebywał w szpitalu, przechodził operacje, zabiegi lub rehabilitację. Ogólny stan uniemożliwiał wykonywanie czynności zawodowych, a zalecenia lekarza nie pozwalały na wysiłek fizyczny.
Wysokość zasiłku wyrównawczego to różnica między stałą miesięczną sumą wynagrodzenia, a kwotą uzyskaną po okresie nieobecności w pracy. Oznacza to, że świadczenie to ma na celu jedynie uregulowanie kwestii finansowych, tzn. dopłacić zaległą sumę.
Warunkiem uzyskania zasiłku jest przedstawienie odpowiednich dokumentów, które potwierdzają wykonanie zabiegów rehabilitacyjnych lub innych poprawiających sprawność fizyczną i ogólny stan zdrowia. Świadczenie przyznawane jest na wniosek pracownika i powinno stanowić równowartość różnicy między pensją stałą i pensją otrzymaną.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Rolnicy a prawo do zasiłku macierzyńskiego
Zasiłki macierzyńskie są przyznawane z tytułu urodzenia potomka oraz w związku z wychowaniem i opieką nad dzieckiem do czasu ukończeniu 12. miesiąca życia. Przysługuje rodzicom pracującym w oparciu o umowę
Efektywne uzyskiwanie świadczeń rodzinnych
Przyznawanie wszelkich świadczeń rodzinnych następuje po uprzednim złożeniu wniosku przez zainteresowanego. Przez określenie świadczenia rodzinne rozumiemy: zasiłek, wszelkie dodatki do zasiłku, świadczenia opiekuńcze (zasiłek pielęgnacyjny oraz świadczenie pielęgnacyjne) oraz jednorazową
Czym będą internetowe zwolnienia lekarskie?
W imię postępu technologicznego lekarze i pracownicy chcą korzystać z mobilnych sposobów przekazywania informacji do pracodawców o zdrowotnym samopoczuciu. Dotyczy to przede wszystkim pomysłu elektronicznego kreowania i przesyłania e- zwolnień.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!