Komu przysługuje zachowek?

Komu przysługuje zachowek?

O zachowku można mówić wtedy, gdy piszący testament pominął w nim najbliższe osoby. Jest rodzajem ochrony prawnej dla rodziny zmarłego. Jakie procedury stosuje się podczas przyznawania zachowku? Komu przysługuje w pierwszej kolejności i dlaczego?

Na wstępie warto powiedzieć, że postanowienia testamentowe muszą być realizowane zgodnie z ostatnią wolą zmarłego. Jednak niewiele osób wie, że najbliżsi mogą się odwołać od decyzji i wnosić o sądowy podział majątku.

Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, kiedy rodzina uważa, że testament był pisany pod wpływem osób trzecich lub zmarły niesprawiedliwie podzielić majątek (np. faworyzując jedno dziecko lub drugą żonę). Wówczas sprawia trafia do sądu, gdzie jest rozpatrywana i ocenie podlegają wszystkie przestawione przesłanki.

W pierwszej kolejności o zachowek mogą ubiegać się dzieci i wnuki, następnie małżonkowie, a na końcu rodzice zmarłego (jeśli sami jeszcze żyją). Natomiast praw nie posiadają osoby, które zostały wydziedziczone lub same zrzekły się przyjęcia.

Justyna Blahut
www.gazetaprawo.net

Previous Wszystko na temat renty socjalnej w 2013 roku
Next Odwołanie ministra poprzez wotum nieufności

You might also like

Notariusz 0 Comments

ABC aktów notarialnych

Do podstawowych obowiązków notariusza należy sporządzanie aktów notarialnych. Dokumenty te są przygotowywane na różne okazje i w związku z konkretnymi zdarzeniami. Cena zależna od jednostkowego przypadku i ustalana jest na

Notariusz 0 Comments

Czym jest intercyza?

Zazwyczaj intercyza zawierana jest na potrzeby kobiety i mężczyzny, który planują w niedalekiej przyszłości przyjąć sakrament małżeństwa. Jej celem jest określenie i oddzielenie grubą kreską wkładu finansowego w małżeństwo obu

Notariusz 0 Comments

Kto może zostać notariuszem?

Spodziewane są zmiany w prawie polskim w zakresie dyskryminacji cudzoziemców aplikujących na stanowisko notariuszy. Zainteresowanie tą sprawą wywołało orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości informujące o dyskryminacji notariuszy na terenie sześciu krajów UE.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply