Komu należy się urlop ojcowski?

Komu należy się urlop ojcowski?

W ostatnich latach wiele dyskutuje się o odpowiedzialnym rodzicielstwie i podziale obowiązków między rodzicami. Dotychczas wiele zadań przejmowały matki, które zrzekały się rozwoju zawodowego na rzecz dzieci. Od dawna znane w Polsce są także urlopy ojcowskie. W jaki sposób są przyznawane? W jakich sytuacjach można go wykorzystać?

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że o urlop ojcowski mogą się starać podwładni, którzy zostali zatrudnieni na podstawie umowy o pracę i mają prawo do podstawowych świadczeń. Oczywiście uzyskać go można na wniosek i po zbadaniu sprawy przez pracodawcę.

Dokumenty konieczne do pozytywnego rozpatrzenia prośby to w pierwszej kolejności akt narodzin dziecka, oświadczenie pracodawcy, zaświadczenie o prawie do wykorzystania z urlopu oraz zaświadczenie o odprowadzaniu niezbędnych składek.

Urlop ojcowski nie przekracza 14 dni i musi być zrealizowany jednorazowo. Skorzystanie z niego nie ma wpływu na długość urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego. Jest opłacany i musi mieć miejsce do momentu ukończenia pierwszego roku. Wybór najlepszego terminu uzależnione jest od rodzica.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous O czym warto pamiętać kupując ubezpieczenie
Next Szczupłe zarządzanie kluczem do sukcesu w produkcji i usługach

You might also like

Kiedy można skorzystać z tacierzyńskiego?

Tacierzyńskie wprowadzono jakiś czas temu, aby ojciec także mógł uczestniczyć przy porodzie i opiece nad noworodkiem w początkowych tygodniach życia. To dobre rozwiązanie, gdyż rozkłada obowiązki rodzicielskie na prawnych opiekunów

Praca 1Comments

Wszystko o komunikacji wewnętrznej dobrej firmy

Średnie i duże firmy próbują sprawić, aby przekaz informacji był intuicyjny, a pracownicy zawsze znali aktualności. Niestety nie zawsze mechanizm działa prawidłowo i zgodnie z intencją przełożonych. Jak powinna wyglądać

Jak jest prawnie ustalany czas trwania umów o prace?

Wszystkie umowy o prace są normowane przez Kodeks Pracy. W prawie jest pewna nieścisłość związana z zawieraniem w umowach długoterminowych treści o dwutygodniowym okresie zerwania współpracy. Dokument na czas nieokreślony

2 komentarze

  1. Paulina
    30 sierpnia, 13:24 Reply
    Bardzo podoba mi się pomysł z urlopem ojcowskim, bo tak się składa, że coraz więcej mam chce wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, a wtedy można wykorzystać faceta ;)
  2. akcentt
    31 stycznia, 11:21 Reply
    Fajnie, że w końcu ktoś wymyślił urlop ojcowski. Prawda jest taka, że facet też powinien zostać w domu z dzieckiem.

Leave a Reply