Komu należy się skrócona norma czasu pracy?
Na rynku pracy jest wielu młodych, sprawnych i chętnych do pracy kandydatów. Nie można jednak pomijać osób niepełnosprawnych, które także chcą prowadzić czynne życie zawodowe. Każdy przedsiębiorca, który zatrudnia kogoś takiego musi wiedzieć, jakie spadają na niego zobowiązania i powinności.
Kodeks pracy proponuje osobom niepełnosprawnym możliwość skrócenia ustawowych godzin pracy, tj. 8 godzin dziennie i czterdzieści tygodniowo. Na pewno nie pozwala na ich wydłużanie i pracę w nocy. Aby przyszłego podwładnego uznać i zakwalifikować jako osobę niepełnosprawną musi posiadać stosowne dokumenty orzekające o stwierdzonej niepełnosprawności w stopniu lekkim (III grupa inwalidzka), umiarkowanym (II grupa) i znacznym (I grupa).
Wychodzi na to, że z niepełnego wymiaru godzin pracy powinni korzystać inwalidzi I i II grupy. Wystarczy skierować się do lekarza prowadzącego, który wypisze stosowne dokumenty i udostępni jako potwierdzenie wszelakie wyniki badań. Koszt wypisania i przeprowadzenia badań ponosi pracodawca.
Ulgi powiązane z czasem pracy nie obowiązują osób, u których lekarz nie potwierdził przeciwwskazań do pracy w pełnym wymiarze. Kiedy jednak przyzwoli na krótszy czas pracy, wówczas musi zostać to zapisane na wyznaczonym druku wraz z ustaleniem daty ważności zalecenia.
Przywilej skróconego czasu pracy jest uregulowany prawnie i głosi, że czas pracy może być skracany o godzinę w ciągu dnia i redukowany do 35 godzin tygodniowo. Taki sposób pracy zostaje wprowadzony w momencie, gdy przełożony otrzyma stosowny dokument od lekarza.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jak przebiega rekrutacja w oczach pracodawcy?
Procedura rekrutacyjna to bardzo napięty okres dla aplikującego, ale także pracodawcy. Poszukiwania sumiennego i zaufanego pracownika nie są łatwe. Aby zatrudnić wykwalifikowanego i doświadczonego specjalisty należy przeprowadzać rozmowę nawet kilka
Jak bronić się przed mobbingiem?
Mobbingiem jest systematyczne traktowanie pracowników w sposób nieetyczny i wrogi. Zastraszanie pracownika czy wszelkiego rodzaju groźby są powszechne w firmach. Obecnie wiele osób przyjmuje pracę w oparciu o umowę zlecenie.
Kto może być członkiem Społecznej Inspekcji Pracy?
Do analizy stosowania zasad Kodeksu Pracy, oprócz częstych delegacji państwowych, mają pozwolenie Społeczne Inspekcje Pracy. W skład scharakteryzowanego zgrupowania wchodzą pracobiorcy, którzy mają obowiązek utrzymywać ład społeczny w zakładzie pracy.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!