Kogo obowiązuje tajemnica wynagrodzenia za pracę?
Każda umowa o pracę oprócz danych osobowych zawiera informację o wysokości wynagrodzenia. Jej wysokość, metody obliczania oraz forma przesłania należy do tajemnicy przedsiębiorstwa, a jej przekazywanie grozi poważnymi karami oraz spiskowaniem na niekorzyść własnego przełożonego.
Na każdym przedsiębiorcy ciąży odpowiedzialność za właściwe wypłacanie wypłat oraz dostosowanie płacy proporcjonalnie do pełnionych obowiązków i czasu pracy. Musi respektować założenia Kodeksu Pracy, ponieważ każde odstępstwo jest dogłębnie badane i gdy trzeba karane. Przedsiębiorca musi również posiadać system ochrony danych personalnych. Nie ma znaczenia, ilu pracowników zatrudnia i kto załatwia zadania księgowe. Nikt niepowołany nie może mieć dostępu do wiadomości o pracownikach, bez względu na powody. Wyjątkiem jest prokuratura i policja.
Każda umowa o pracę powinna posiadać wszelkie wiadomości dotyczące tajemnicy zawodowej, metod jej przestrzegania oraz możliwych kar materialnych za przekazanie informacji np. o wielkości wypłaty. Oprócz wielkości honorarium za tajemnice korporacji uważa się również wiadomości dotyczące rozwiązań technicznych oraz technologicznych, rozwiązań kadrowych oraz o wartości ekonomicznych, których wyjawienie będzie działało na niekorzyść firmy.
Wpisanie punktu o tajemnicy zawodowej jest niezbędne, bowiem pomaga zapobiec przed wykradaniem kadry przez konkurencję, która będzie miała lepsze warunki pracy.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jak kształtują się zarobki właścicieli firm?
Większość pracowników dużych przedsiębiorstw i korporacji prognozuje założenie własnej działalności gospodarczej. Przyczyn takiego planu zawodowego jest kilka. Aczkolwiek zazwyczaj najbardziej poważana jest niezależność decyzyjna i materialna. Ile zarabia przeciętny przedsiębiorca?
Jak pracownik może dochodzić swoich praw z tytułu niewypłaconej pensji?
Każdy podwładny, wedle obowiązującego w Polsce prawa, powinien dostawać wynagrodzenie zgodne z czasem pracy i ilością powierzonych obowiązków. Jego wysokość oraz sposób płatności powinno zostać ustalone w momencie podpisywania umowy.
Porozmawiajmy o podwyżce
Ilu z nas chciałoby, szczególnie obecnie, usłyszeć od swojego pracodawcy informację o przyznanej podwyżce? Jak wynika z Raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu” – aż 75% pracowników oczekuje, że to szef
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!