Kogo dotyczy obowiązek meldunkowy?
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdego obywatela Rzeczpospolitej obejmuje obowiązek meldunkowy. Powinien zostać zrealizowany i właściwie udokumentowany. Na czym w rzeczywistości polega?
O procedurze meldunkowej trzeba powiedzieć w stosunku do meldunku/wymeldowania stałego lub czasowego, zameldowania nowo narodzonego, poinformowania o zmianie stanu cywilnego lub zgonie członka rodziny.
Trzeba jeszcze dodać, że pobyt stały to adres, pod którym znaleźć można obywatela. Innymi słowy zapewnienie, że jest to miejsce, w którym zamieszkuje. Natomiast pobyt czasowy, jak sama nazwa podpowiada, to przebywanie w innym mieście przez krótki czas. Jeśli ponad 2 miesiące, wtedy trzeba przekształcić na pobyt stały.
Aby dokonać zameldowania, wymeldowania lub załatwienia innego obowiązku meldunkowego należy przedstawić podstawowe dane osobowe, datę i miejsce urodzenia, płeć, stan cywilny, PESEL oraz dane rodziców oraz małżonka.
Według ustaleń europejskich za dwa lata obowiązek meldunkowy zostanie zlikwidowany. W związku z tym każdy będzie miał prawo zamieszkać w wybranym przez siebie miejscu bez przymusu wypełniania dodatkowych dokumentów zameldowania.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
W jakim celu wprowadzono opłaty produktowe?
Wejście do Unii Europejskiej oznaczało dla przedsiębiorców wiele zmian. Wzrosła świadomość, głównie w sprawie zanieczyszczenia środowiska i poruszono kwestie związane z ekologią. Nie powinien zatem zaskakiwać fakt, że wprowadzono odpowiednie
Kto powinien okazać czynny żal?
Zadaniem każdego podatnika w kraju jest wywiązywanie się z powinności podatkowych oraz przekazywanie konkretnych formularzy we wskazanym terminie. Zdarzają się jednak sytuacje, które utrudniają spełnienie zobowiązań ustawowych. Jak postępować, aby
W jakich przypadkach należy ubiegać się o prokurę?
Prezesi i właściciele własnych biznesów to osoby zabiegane, które nie mają za wiele czasu, aby załatwiać sprawy w urzędach oraz sądach. W związku z tym powstała prokura, wyjątkowy typ pełnomocnictwa,
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!