Kogo dotyczy obowiązek meldunkowy?
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdego obywatela Rzeczpospolitej obejmuje obowiązek meldunkowy. Powinien zostać zrealizowany i właściwie udokumentowany. Na czym w rzeczywistości polega?
O procedurze meldunkowej trzeba powiedzieć w stosunku do meldunku/wymeldowania stałego lub czasowego, zameldowania nowo narodzonego, poinformowania o zmianie stanu cywilnego lub zgonie członka rodziny.
Trzeba jeszcze dodać, że pobyt stały to adres, pod którym znaleźć można obywatela. Innymi słowy zapewnienie, że jest to miejsce, w którym zamieszkuje. Natomiast pobyt czasowy, jak sama nazwa podpowiada, to przebywanie w innym mieście przez krótki czas. Jeśli ponad 2 miesiące, wtedy trzeba przekształcić na pobyt stały.
Aby dokonać zameldowania, wymeldowania lub załatwienia innego obowiązku meldunkowego należy przedstawić podstawowe dane osobowe, datę i miejsce urodzenia, płeć, stan cywilny, PESEL oraz dane rodziców oraz małżonka.
Według ustaleń europejskich za dwa lata obowiązek meldunkowy zostanie zlikwidowany. W związku z tym każdy będzie miał prawo zamieszkać w wybranym przez siebie miejscu bez przymusu wypełniania dodatkowych dokumentów zameldowania.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
W jakim celu wykonuje się okazanie?
W trakcie przeprowadzania postępowania dochodzi okazania. Głównie chodzi o osoby lub przedmioty. Musi przebiegać sprawiedliwie, bez ewentualnych wątpliwości. Po co stosuje się okazanie? Jak przebiega cała czynność i kto ją
Kto powinien okazać czynny żal?
Zadaniem każdego podatnika w kraju jest wywiązywanie się z powinności podatkowych oraz przekazywanie konkretnych formularzy we wskazanym terminie. Zdarzają się jednak sytuacje, które utrudniają spełnienie zobowiązań ustawowych. Jak postępować, aby
Które dokumenty potwierdzą zyski spółki?
Spółki kapitałowe (czyli także spółka z o.o.) są objęte opodatkowaniem dochodowym CIT. W związku z tym wszystkie zyski i straty powinny być rzetelnie księgowane, a koszty uzyskania przychodu właściwie dokumentowane.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!