Kiedy urlop na żądanie jest niezgodny z prawem?

Kiedy urlop na żądanie jest niezgodny z prawem?

Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma możliwość skorzystania z urlopu na żądanie, czyli wolnego, które nie musi być usprawiedliwiane. Okazuje się, że są momenty, kiedy z przywileju skorzystać nie można. Jakie to przypadki?

Teoretycznie każdy zatrudniony jest zmuszony do przyznania urlopu (liczba dni zależy od indywidualnych możliwości pracowników – maksymalnie 4 dni w ciągu roku) na żądanie, ponieważ tak stanowi aktualne prawo. Są jednak odstępstwa, które mogą stanowić podstawę do odmowy urlopu na żądanie.

Pracodawca może nie przyznawać urlopu na żądanie w sytuacji, gdy pracownik dokona zgłoszenia zbyt późno (zazwyczaj minimum 12 godzin przed rozpoczęciem pracy), w sposób niedopuszczalny (e-mail lub sms) lub pracownik wykorzystał wszystkie przysługujące dni.

Odpowiedź przeczącą podwładny usłyszy również wtedy, gdy jego niepojawienie się w pracy zburzy właściwe funkcjonowanie firmy i może wystawić przełożonego na straty. Znaczy to, że do kierownika należy ocena sytuacji i ostateczna decyzja w konkretnym przypadku.

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Jak jest prawnie ustalany czas trwania umów o prace?
Next Które informacje do świadectwa pracy?

You might also like

Jak bronić się przed mobbingiem?

Mobbingiem jest systematyczne traktowanie pracowników w sposób nieetyczny i wrogi. Zastraszanie pracownika czy wszelkiego rodzaju groźby są powszechne w firmach. Obecnie wiele osób przyjmuje pracę w oparciu o umowę zlecenie.

Czy można ukarać pracownika karą pieniężną?

Każda firma przygotowuje zbiór prawideł i zasad oraz regulamin, który stanowi dla pracowników wytyczne oraz ustanawia prawa i obowiązki. Wszystkie odstąpienia od ustaleń są odpowiednio karane. Aby było sprawiedliwie taki

Polska jednym z liderów branży call contact center

Rynek usług call i contact center w Polsce rośnie w tempie 30 proc. Działające na nim firmy świadczą coraz bardziej wyspecjalizowane usługi dla większości sektorów. To już nie są zwykłe infolinie czy akwizycja przez telefon. Coraz

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply