Kiedy umowa jest wypowiadana?
Podstawą dowolnej współpracy w relacjach pracodawca-pracownik jest umowa, która wprowadza metody funkcjonowania i omawia sprawy wynagrodzenia oraz ewentualnego wypowiedzenia. W jakich przypadkach konieczne jest zerwanie zawodowych relacji? W jakich sytuacjach firma decyduje się na wręczenie wypowiedzenia?
W zgodzie z prawem przełożony może skorzystać z wypowiedzenia umowy na podstawie własnej uzasadnionej opinii. Aczkolwiek należy zaznaczyć, że wcale nie musi to być karygodne zachowanie podwładnego lub głośne wydarzenie, które negatywnie wpłynęło na wizerunek korporacji.
Powodów wypowiedzenia może być naprawdę wiele. Jednak zazwyczaj chodzi o nieodpowiednie kontakty ze współpracownikami, kiepskie wyniki pracy, problemy z zaangażowanie, niepunktualność, brak podstawowych predyspozycji czy kłopotliwa komunikacja.
Z pewnością nie raz pracownicy nie są zgodni z uzasadnieniem do wypowiedzenia i czasami mogą podważać jego rzetelność. W ostateczności sprawa przekazywana jest do sądu, tam weryfikowane są zdania obu stron i ogłaszany jest wyrok. Czasami jest korzystny dla podwładnego, wówczas kierownik musi ponownie przyjąć pracownika na takich samych zasadach oraz przekazać należne odszkodowanie.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Kiedy pracownik zwróci pracodawcy koszty odbytych szkoleń?
Każdy pracownik czynny zawodowo marzy, aby nieustannie podnosić swoje kwalifikacje, poszerzać umiejętności i ciągle się samorealizować. W związku z tym przedsiębiorstwa bardzo często udostępniają swojej kadrze szkolenia lub kursy doszkalające.
Czy biura karier są potrzebne?
Od dawna wiadomo, że duża część studentów lub też tytułowanych absolwentów ma ogromne problemy ze zdobyciem stabilnego i satysfakcjonującego zatrudnienia. Podstawową przyczyną jest załamanie na rynku pracy, ale także niewłaściwie
Ile należy zapłacić podwładnym za godziny nadliczbowe?
Zgodnie z przepisami obowiązkiem każdego pracodawcy jest wypłacanie adekwatnego wynagrodzenia. Powinno odpowiadać liczbie przepracowanych dni oraz warunkom, w których musiał funkcjonować zatrudniony. W jaki sposób wyróżniać za nadgodziny? Jak obliczać
2 komentarze
Paweł
30 sierpnia, 13:59akcentt
31 stycznia, 11:23