Kiedy umowa jest wypowiadana?
Podstawą dowolnej współpracy w relacjach pracodawca-pracownik jest umowa, która wprowadza metody funkcjonowania i omawia sprawy wynagrodzenia oraz ewentualnego wypowiedzenia. W jakich przypadkach konieczne jest zerwanie zawodowych relacji? W jakich sytuacjach firma decyduje się na wręczenie wypowiedzenia?
W zgodzie z prawem przełożony może skorzystać z wypowiedzenia umowy na podstawie własnej uzasadnionej opinii. Aczkolwiek należy zaznaczyć, że wcale nie musi to być karygodne zachowanie podwładnego lub głośne wydarzenie, które negatywnie wpłynęło na wizerunek korporacji.
Powodów wypowiedzenia może być naprawdę wiele. Jednak zazwyczaj chodzi o nieodpowiednie kontakty ze współpracownikami, kiepskie wyniki pracy, problemy z zaangażowanie, niepunktualność, brak podstawowych predyspozycji czy kłopotliwa komunikacja.
Z pewnością nie raz pracownicy nie są zgodni z uzasadnieniem do wypowiedzenia i czasami mogą podważać jego rzetelność. W ostateczności sprawa przekazywana jest do sądu, tam weryfikowane są zdania obu stron i ogłaszany jest wyrok. Czasami jest korzystny dla podwładnego, wówczas kierownik musi ponownie przyjąć pracownika na takich samych zasadach oraz przekazać należne odszkodowanie.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Urlop wychowawczy przedsiębiorcy – jak skorzystać?
Od 2013 roku zmieniły się zasady dotyczące Dotychczas urlop wychowawczy należał się tylko kobietom pracującym na umowę o pracę. Pracobiorcy na umowę o dzieło lub zlecenie oraz prowadzący działalność gospodarczą
Bezpieczeństwo w pracy – obowiązki pracodawcy
Ochrona zdrowia i życia jest bardzo ważną dziedziną w firmach zatrudniających pracowników, przez co przedsiębiorca posiada dodatkowe zadania. Ponadto jest zobowiązany do finansowania wszystkich kosztów utrzymania bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie. Kodeks
Wszystko o mediacji
Procedura mediacyjna od wielu lat traktowana jest jako metoda rozwiązywania konfliktów i problemów, na końcu której zawsze osiąga się kompromis. Często także sąd proponuje przeprowadzenie spotkania mediacyjnego, aby zakończyć nieporozumienie.
2 komentarze
Paweł
30 sierpnia, 13:59akcentt
31 stycznia, 11:23